Як вовки овець пасли… (Знову про ліс)
Інші блоги автора
- Чому Великий Львів приречений бути «мегаполісом» 8 жовт, 16:00
- Економічний розвиток Львівської агломерації: від моноцентризму до поліцентризму 5 вер, 10:30
- Перші кроки Львівської агломерації 15 серп, 17:03
14 лютого Львівська обласна рада прийняла нову програму розвитку лісового господарства. Скажу відразу, що я не підтримав цей документ і з основними причинами цього я хотів поділитися.
Восени минулого року ми, львівські депутати, звернулися до департаменту екології ЛОДА, щоб він напрацював комплексну програму захисту та відновлення лісу у Львівській області, оскільки ситуація у Карпатах з року в рік тільки погіршується. В результаті, профільний департамент обладміністрації був «відсунутий» і «лісову» програму розробило державне лісове агентство області. Вдумайтеся, лісгоспи самі собі написали документ! Це якраз про овець і вовків…
В порівнянні з минулими подібними програмами вперше виконавцем і розпорядником коштів було визначено департамент економіки. Зрозуміло, що цей високошановний департамент точно не спеціалізується на відновленні та захисті лісу. Почитавши програму розумієш: основні кошти йдуть не на відновлення, а на вирубку лісу і впорядкування лісового господарства, як то – будівництво лісових доріг, санітарна вирубка, закупівля техніки, будівництво споруд і таке інше. Звичайно, там є заходи по відновленню насаджень, але, по-перше, ці заходи і так повинні здійснюватися згідно статутної діяльності лісових господарств, а по-друге, як уже зазначалося, єдиним розпорядником коштів є економічний, а не екологічний департамент.
Відбувається фактична підміна понять: під видом санітарних рубок, будівництва доріг та інших подібних речей ми погоджуємо лісгоспам далі майже безконтрольно вирубувати «легені планети». А уже як продати вирубане – департамент економіки «розбереться».
Як відомо, на Львівщині існують три види лісів: обласний, військовий та державний. Державні лісгоспи контролюють 2/3 усіх лісів області. Разом з тим програма прийнята обласною радою, яка немає жодних повноважень на державні лісові підприємства.
Ще однією глобальною проблемою документа є його фінансування. Цього року з обласного бюджету виділено усього 2,5 млн грн. Це при тому, що загальна «вартість» програми – 3,6 млрд грн (!). Зрозуміло, що більшість коштів піде від поточної фінансової діяльності в основному державних лісгоспів, проте рівень фінансування обласної програми з обласного бюджету в 0,06% (!) – це реальна профанація!
Не вдаючись в подальший постатейний аналіз програми, можна стверджувати, що «ми» прийняли чергову «пустишку», яка не буде виконана, а лише вчергове легітимізує і консервує ту ситуацію з лісом, яку ми маємо на Львівщині.