Янукович назвав причину відмови від підписання асоціації з ЄС
Уряд Миколи Азарова відмовився від підписання Угоди про асоціацію України з ЄС за тиждень до самого підписання, оскільки очікував рішення європолітиків про надання Україні компенсацій через втрати, яких Україна могла зазнати після набуття чинності цього документа.
Про це він сказав в інтерв’ю російському виданню «Аргументы и факты».
На запитання про те, чому Янукович, який «вів Україну в Європу» з 2010 року, відмовився від підписання угоди з ЄС, він відповів: «Рішення було спричинене усвідомленням величезних економічних втрат, які могла понести Україна».
«Якби я підписав цю угоду у Вільнюсі, напевно, досі займав би президентський кабінет і керував країною. Західні лідери з радістю зустрічалися б зі мною і хвалили за «правильне рішення». Я навіть мав би великі шанси бути обраним на другий термін», – переказав він своє бачення розвитку ситуації у випадку, якби на саміті Східного партнерства договір був підписаний.
«Але це було б досягнуто ціною банкрутства половини української промисловості і неминучого значного падіння рівня життя населення. Мені не потрібна була влада такою ціною…», – додав він.
Янукович визнав, що про «негативні наслідки» для України у випадку підписання УА з ЄС він знав давно, через що просив лідерів країн ЄС надати Україні компенсації.
«Ми розуміли, що в економіці України виникнуть великі труднощі після підписання угоди. Ми могли підписати її лише за умови компенсації наших втрат, які могли виникнути від проблем у торгівлі з Росією. Перехід України на технічні стандарти ЄС в машинобудуванні, значне підняття дотацій в сільському господарстві до рівня ЄС – ці та безліч інших проблем були не під силу Україні. Але політики ЄС, наполягаючи на якнайшвидшому підписанні угоди, навідріз відмовлялися надати будь-яку компенсацію і переглянути економічну частину угоди з урахуванням пропозицій України. У тому числі шляхом розгляду вузьких проблем у форматі Україна - ЄС — Росія», – пояснив Янукович рішення уряду Азарова від 21 листопада.
Нагадаємо, 21 листопада 2013 року уряд відмовився від підписання Угоди про асоціацію з ЄС, яке мало відбутися 28 листопада. Це рішення спричинило обурення громадськості, наслідком якого став протестний рух під назвою «Євромайдан», головні події якого відбувалися в Києві.
Акції мали мирний характер, але в ніч на 30 листопада силовики розігнали мирну акцію, що спричинило подальшу радикалізацію протестів.
У січні та лютому в Києві відбувалися сутички протестувальників з силовиками, які супроводжувалися масовими розстрілами перших. За даними ООН, за час протестних акцій з листопада 2013 року до лютого 2014 року загинула 121 особа. Сам Янукович свою вину в розгонах Майдану заперечив.