Японія хоче припинити співпрацю з Україною за Кіотським протоколом
Японія вимагає повернути кошти, виділені Україні за Кіотським протоколом. $800 млн передбачає сама угода, але впродовж трьох місяців ніякого руху коштів не відбувалося. Відповідно, японська сторона вже заявила про свої претензії і про готовність розірвати угоду та припинити співпрацю. Про це заявив міністр екології та природних ресурсів Андрій Мохник.
Міністр нагадав, що, відповідно до положення про Кіотський протокол, Україна буде зобов'язана повернути всі кошти, які вона отримала. «Тому Мінекології напрацювало кілька змін до постанов №1404 і №444, які могли б цю діяльність розблоковувати і продовжити», – сказав Мохник, пише Інтерфакс.
Нагадаємо, що Україна в рамках Кіотського протоколу продала Японії квоти на викид парникових газів. Договір між країнами було підписано в березні 2009 року, у вересні 2013 року було підписано доповнення до нього. Зміни передбачають продовження періоду використання коштів на період реалізації великих проектів.
Україна та Японія узгодили понад 500 проектів, які реалізовуватимуться за кошти, отримані від продажу цій країні одиниць скорочення викидів у рамках зобов'язань за Кіотським протоколом. Загальна вартість цих проектів оцінюється в 3,8 млрд грн, на їх фінансування спрямовано понад 0,5 млрд грн.
Додамо, що у березні 2012 року Комітет ООН із забезпечення дотримання Кіотського протоколу зняв з України заборону торгувати квотами на викид парникових газів. Заборона була введена у жовтні 2011 року.
Кіотський протокол ухвалено в Кіото (Японія) 12 грудня 1997 року. В ньому визначено порядок і принципи спільного виконання зобов'язань зі скорочення парникових викидів шляхом укладення спеціальних угод між сторонами протоколу. Він набув чинності 16 лютого 2005 року.