Європарламент порадив, як вдосконалити роботу Верховної Ради
До теми
Для поліпшення законодавчої спроможності Верховної Ради України уряду і парламенту слід багато працювати разом від початку до кінця законодавчого процесу.
На цьому наголосив колишній президент Європейського парламенту Пет Кокс під час представлення у Брюсселі доповіді з аналізом потреб Верховної Ради і низкою рекомендацій, які дозволять покращити роботу законодавчого органу, передає УНІАН.
Відповідна презентація відбулася у понеділок перед офіційним відкриттям «Українського тижня» в Європейському парламенті, який проходить з 29 лютого до 2 березня.
Кокс нагадав, що після підписання між ВРУ та Європарламентом меморандуму про порозуміння була започаткована робота Місії з оцінки потреб ВР, під час якої «ми переглянули моменти, де треба підсилити роботу ВР».
Він повідомив, що за час роботи місії в Києві відбулося понад сто засідань, чисельні зустрічі з різними представниками суспільства.
Кокс заявив, що у доповіді є «сім основних сфер, які є важелями трансформації».
На думку Кокса, проблема в Україні полягає у «поєднанні сильних особистостей із слабкими інституціями».
«Нам треба розбудувати інституції сильними і сучасними, що дозволить переродити Верховну Раду, щоб вона могла вирішити багато проблем», – наголосив він.
За словами політика, у доповіді є «сім заголовків і 57 рекомендацій».
Першою з них Кокс назвав законодавчу спроможність Верховної Ради. Він рекомендував розпочати працювати разом над повним законодавчим процесом. Через величезну кількість законодавчих актів в українському парламенті він назвав це «законодавчим спамом» та «законодавчим цунамі».
«Треба, щоб вони (законопроекти) пройшли контроль якості і відповідності Конституції. Для цього треба застосовувати певні правила», – наголосив він.
Ще одним важливим питанням представник Європарламенту назвав планування роботи Верховної Ради у сесійному режимі та режимі комітетів. Він звернув увагу, що коли засідання комітетів проводяться на тому ж самому тижні, що і пленарне, на комітети приходить значна кількість депутатів. В разі ж, коли на тижні проводяться тільки засідання комітетів, явка дуже низька, іноді немає кворуму.
«Я б пропонував, що, коли в Києві є пленарні та комітетські засідання, ви повинні спланувати так, щоб надати собі більше часу і зробити таку організаційну структуру, яка вам підходить», – зазначив політик.
Щодо роботи погоджувальної ради стосовно формування порядку денного та присутності на них телевізійних камер, Кокс сказав: «Я знаю, що певні питання в політиці треба спочатку переговорити за зачиненими дверима, а потім вже публічно надавати інформацію. Але там присутні камери. І що відбувається? Відбувається Голлівуд – кожний хоче бути кращим».
Політик також висловився за внесення технічної поправки до Конституції з метою зміни необхідної кількості кворуму під час голосування.
«Система голосування – дуже делікатне питання. Нас здивував ваш кворум у 226 голосів. Це піаніно у вас таке – голосування по клавішах? Не так ці справи робляться», – наголосив екс-президент Європарламенту.
Кокс також назвав важливими питання підзвітності уряду парламенту, зменшення кількості комітетів для наступної каденції парламенту, інвестування в «добрих асистентів», цінування опозиції, запровадження санкцій за бійки, створення окремого підрозділу з міжпартійного діалогу, створення Кодексу поведінки.
«Ми б рекомендували розробити середньострокову стратегію. Треба зробити багато роботи. Вам же треба вирішити, чи ви хочете це робити, чи ні», – наголосив Кокс.
За словами політика, спираючись на рекомендації, в середу буде підписано угоду про адміністративну співпрацю між ЄП та секретаріатом ВР».