Європейські експерти високо оцінили роботу України із запровадження безвізового режиму з ЄС
Європейські експерти високо оцінили роботу України щодо виконання другої фази Плану дій із лібералізації візового режиму з Європейським Союзом, заявила перший заступник міністра закордонних справ України Наталія Галібаренко на брифінгу в Будинку Уряду, з посиланням на відповідний звіт моніторингової місії Європейської Комісії, оприлюднений 8 травня.
«Загальний висновок оціночних місій полягає у тому, що Україна здійснила великий обсяг роботи… Із 15 напрямків, які підлягали оцінюванню, два вважаються такими, що повністю виконані; вісім – майже виконані, де залишилися незначні заходи, які не є принциповими; чотири напрямки розцінені як частково виконані, але з гарною перспективою щодо подальшого прогресу; частково виконаними є лише критерії у сфері запобігання і протидії корупції», - зазначила перший заступник міністра закордонних справ, яку цитує прес-служба уряду.
Як наголосила Галібаренко, серед основних вимог ЄС – питання запровадження внутрішніх паспортів громадянина України у вигляді картки; удосконалення бази даних інформації, яка збирається про втрачені паспорти; автоматизація і захист персональних даних; підключення до бази Інтерполу щодо втрачених паспортів; надання первинної та вторинної правової допомоги шукачам притулків; створення дієвого та операційного Національного антикорупційного бюро.
«Але жодну у із цих вимог я не можу назвати такою, що не може бути реалізована упродовж півроку», – сказала вона. При цьому додала: за оцінками ЄС, виконання Україною відповідних рекомендацій є реальним упродовж півроку: «Навіть той факт, що у вересні-жовтні до нас знову прийдуть оціночні місії Європейської Комісії свідчить про те, що ЄС сподівається: до цього часу у нас буде відповідний прогрес у виконанні рекомендацій».
За словами Наталії Галібаренко, зараз в рамках робочої групи, яка охоплює всі міністерства, що мають відношення до безвізового діалогу, підготовлено план першочергових заходів з виконання рекомендацій Єврокомісії. Зокрема, буде запроваджено режим регулярних щотижневих відеоконференцій із представниками ЄС, під час яких відбуватиметься обмін інформацією, а українська сторона звітуватиме про проведену роботу.
Разом з цим, як зауважила Перший заступник Міністра закордонних справ, європейські партнери чудово розуміють, що безпекова ситуація на Сході – це не вина України, а прямі наслідки агресії Російської Федерації. «Але і ця проблема має свій алгоритм, і над її вирішенням ми зараз працюємо з ЄС. І цей алгоритм, зокрема, передбачає певні заходи щодо інтеграції і повернення до нормального життя внутрішньо переміщених осіб», – наголосила вона.
У свою чергу заступник міністра внутрішніх справ України з питань європейської інтеграції Тигран Авакян зазначив, що робота МВС у рамках виконання зобов’язань щодо євроінтеграції визнана однією з найкращих.
«Ми виконали практично всі зобов’язання Міністерства внутрішніх справ відповідно до рекомендацій ЄС. Ця робота триває, і вона стосується боротьби з організованою злочинністю, торгівлі людьми, видачі громадянам України біометричних паспортів тощо», – наголосив Тигран Авакян.
Він також зазначив, що практично всі дії МВС намагається звіряти з консультантами з ЄС, у тому числі це стосується реформування Міністерства: «Ми намагатимемося якомога більше залучати представників ЄС до процесу перетворення Міністерства внутрішніх справ з пострадянського міністерства на сучасний сервіс для населення, залучаючи при цьому максимальну кількість фахівців».
Разом з цим заступник міністра юстиції України Антон Янчук наголосив, що європейські партнери загалом позитивно оцінили прогрес у запровадженні нового регулювання в контексті антикорупційної політики. У тому числі позитивно оцінено затвердження Антикорупційної стратегії до 2017 року, а також державної програми з реалізації цієї стратегії, Закону «Про Національне антикорупційне бюро» і нового закону «Про запобігання корупції».
«Європейські партнери погодилися з тим, що зараз ми маємо одне з найбільш новітніх, досконалих антикорупційних регулювань не тільки в Європі, а й у світі, – заявив заступник міністра юстиції. - Щодо імплементації цього законодавства, то моніторинговий звіт містить певне коло рекомендацій для України, які вже виконуються. Ми готові до їх виконання у ті строки, на які європейські партнери очікують».
Перший заступник голови Державної прикордонної служби Василь Серватюк також наголосив на позитивних оцінках моніторингової місії щодо виконання Плану дій з лібералізації візового режиму з Європейським Союзом зі сторони прикордонної служби.
За оцінками експертів, додав він, українська система біометричного контролю не поступається європейським аналогам. «Ми підготовили достатню кількість фахівці, які можуть здійснювати біометричний контроль», – заявив він.
Крім того, було відзначено, що управління кордоном загалом здійснюється на високому рівні, за винятком східної ділянки з об’єктивних причин. Також Україна повною мірою виконує угоду з Європейським Союзом про реадмісію.
«Міграційну ситуацію на українському кордоні європейські інституції не вважають загрозливою і розглядають її як стабільну і контрольовану. Це підтверджується аналітичним звітом», – підсумував Перший заступник Голови Державної прикордонної служби.