З української бібліотеки в Москві слідчі вилучили книги зі словом «націоналізм»
З Бібліотеки української літератури в Москві вилучено понад 50 книг для проведення психолого-лінгвістичної експертизи. Про це українським журналістам повідомила директор бібліотеки Наталія Шаріна.
За її словами, вилучення літератури здійснював відділ по боротьбі з екстремізмом МВС Росії, створений в березні 2008 року, інформує «ForUm».
Як зазначила Шаріна, співробітники міліції в електронному каталозі набрали слово «націоналізм» та вилучили всі видання, в яких було виявлено це слово.
Шаріна підкреслила, що міліція запропонувала співробітникам бібліотеки знайти на полицях всі книги, які показав каталог, а на питання: «Чому ви не зробите це самі?», було сказано: «Ви хочете, щоб ми перекинули бібліотеку і всі книги були на підлозі? ».
За її словами, з її кабінету були вилучені нещодавно отримані книги, в тому числі від Посольства України в Росії.
Шаріна зазначила, що на питання про підстави для вилучення книг слідчі повідомили, і це записано в протоколі обшуку, що «література вилучається для проведення психолого-лінгвістичної експертизи».
Відповідаючи на питання, чи можуть ці події бути пов'язані з недавніми міжнаціональними заворушеннями в Москві, Шаріна сказала: «Якщо у всьому, що відбувається, шукати крайнього Бібліотеку української літератури, державну установу культури міста Москви, то, вибачте, я вважаю, що це ... Якщо за все повинна відповідати Бібліотека української літератури, тоді це говорить про небажання і невміння певних структур».
Вона пояснила, що відповідно до статті 13 федерального закону «Про протидію екстремістської діяльності», екстремістською літературою визнана та література, яка опублікована на офіційному сайті Міністерства юстиції РФ
«Ні одного видання, жодної книги, що входить в цей список, у нас немає і не виявлено. Тому, якщо ми говоримо про порушення цього закону, тут до нас ніяких претензій немає », - сказала вона.
За словами Шариної, виїмку міліція здійснила на підставі постанови про проведення обшуку 21 грудня, проходив 9 годин, причому 18 і 19 грудня про це повідомили деякі російські ЗМІ.
Як стало відомо, вилучено близько 50 книг. Зокрема, це книги про митрополита Андрея Шептицького, про ОУН-УПА, про діяльність руху «Пора», а також газети «Нація І держава», «Шлях перемоги», «Українське слово». У цей список також потрапило видання "Національна безпека України» та інші.
Як повідомлялося, сьогодні, 23 грудня, на прес-конференції в Москві посол України в Росії Володимир Єльченко повідомив, що посольство не може впливати на діяльність Бібліотеки української літератури в Москві у зв'язку з проведеними там обшуками.
«Питання складне і неприємне. Бібліотека належить мерії Москви і посольство не може мати впливу на ті процеси, які там відбуваються », - сказав Єльченко.
21 грудня в ЗМІ з'явилася інформація, що в Бібліотеці української літератури в Москві співробітники Головного управління МВС Росії по Центральному федеральному округу проводять обшук. Напередодні ЗМІ писали, що в бібліотеці нібито поширювали літературу «антиросійської спрямованості».
При цьому в Бібліотеці української літератури назвали провокацією появу повідомлень про нібито порушення кримінальної справи за фактом розповсюдження екстремістської літератури (за статтею 282 (розпалювання ненависті або ворожнечі) Кримінального кодексу України).
Нагадаємо, у Москві останнім часом були зафіксовані масові заворушення на ґрунті міжнаціональної ворожнечі. 11 грудня на Манежній площі відбувся багатотисячний мітинг проти "етнозлочинності", який переріс у побиття кавказців і зіткнення з міліцією.