За два дні кордон із Польщею по безвізу перетнуло близько 1200 українців
У неділю вночі для українців запрацював безвіз. За перші два дні за новими правилами лише кордон із Польщею перетнуло близько 1200 осіб. Переважна більшість користується автомобільними пунктами пропуску, лише 22 % потрапили до Європи літаком. Та попри це, ажіотажу немає. Більшість людей, які перетинають кордон, мають документи старого зразка.
11 червня о 1:00 у пункті пропуску «Рава-Руська» лунали гімн України та «Ода до радості». А після цього – все у звичному режимі. За кілька хвилин після початку безвізу з'явилося і перше авто. Усі пасажири – з біометричними паспортами.
«Так, дочекався. Мені здавалося, що це нездійсненна мрія безвіз. Але, бачите, реальність», – радіє Володимир Рехліцький, який перетнув кордон із Польщею з біометричним паспортом.
Українські прикордонники кажуть: на їхню роботу безвіз не впливає. Біометричний паспорт чи звичайний – процедура однакова.
«Дві-три секунди йде на оформлення однієї людини, а на машину, якщо 4-5 осіб, 30 секунд», – пояснила інспекторка прикордонної служби Юлія Булага.
Законослухняним громадянам митники обіцяють перевірку за 5 хв. Але це при умові, що дотримано всіх вимог декларування, не перевищена дозволена кількість цигарок, алкоголю та грошей.
«Можна ввозити в Польщу без декларування близько 10 тис. євро. А якщо на один день, має бути мінімум 100 злотих», – розповів начальник митного поста «Рава-Руська» Микола Дробович.
Попри це, у першу ніч не надто багато бажаючих скористатися безвізом. Те ж саме й на інших пунктах пропуску. Станом на 09:00 неділі на трьох переходах – Шегині, Краковець, Смільниця – кордон перетнуло 112 людей.
«В основному громадяни розповідають, що їдуть на закупи до Польщі. Частина була після першої години ночі на пішому переході для перевірки: чи дійсно працює безвізовий режим. Їх не повертали, звісно. Вони пройшли», – розповів начальник прес-служби Мостиського прикордонного загону Іван Галкін.
Із біометричними паспортами у перший день безвізу подорожуючих менше, ніж піввідсотка. Здебільшого проходять із документом попереднього зразка і шенгенською візою.
Люди розповідають, що на польській стороні українців приймають неквапно і можуть розпитати, чи є з собою достатньо грошей та бронювання готелю.