Водоносні жили Карпат перетворюються на отруйні потоки. Через стихійні сміттєзвалища, які організовують просто біля рік, туди стікають інфільтрати та отруйні речовини. А ще місцеві мешканці самі скидають усілякі відходи у ріки. За кілька років річки стануть плавучими смітниками.
Карпатське село Криворівня. Його ще називають українськими Афінами. Тут місяцями жили титани української літератури: Іван Франко, Ольга Кобилянська, Леся Українка. Тут знімали «Тіні забутих предків». Село приваблює своїми пейзажами, архітектурою, музеями та історією. Втім, це лише одна сторона медалі. Інша пов’язана із сміттєзвалищем. Воно незаконне, але сюди із всього Верховинського району звозять відходи.
Розташоване воно за кілька метрів від гірської річки Бережниця, яка за кілька метрів звідси впадає в Чорний Черемош. А разом із кришталевими водами річки сюди впадає й інфільтрат із сміттєвого полігону, для якого комунальники навмисне вирили рівчаки. У Бережниці влітку купаються місцеві дітлахи, звідси набирають воду для худоби. І мало хто знає, що вода містить інфільтрати. Однак альтернативи для місцевих – жодної.
Таїсія, Володя та Антон сюди приходять навіть попри те, що кілька років тому підчепили тут інфекцію. «Воно виглядало як гнойовики і звідти витікала водичка, було свербіння», – розповідають діти.
Живуть дітлахи за кілька метрів від ріки. У їхніх батьків велика господарка, адже мають аж четверо ротів, які треба годувати. Тому в них вівці, кролі та корови. Корів випасають на пасовищі, до якого треба йти через сміттєзвалище.
«Там всяке викидають, то корови того наїлися разом із целофанами, то одну корову нам довелося закопати», – розповіла мешканка Криворівні пані Галя.
Таке сусідство жителів не влаштовує, адже сміттєзвалище за 20 метрів від їхньої оселі. Розповідають, що сюди на день приїздить від 5 до 7 машин. Втім, охорона сміттєзвалища примітивна, замок, який можна зірвати і вночі завезти ще кілька внтажівок. У сільраді кажуть, полігон існує ще з 88 року, але активно його почали експлуатувати 10 років тому. І щодня обіцяють закрити.
«Ми зверталися і до районної влади і навіть до Києва їздили… А результату ніякого. Йде мова, що 2017-го його мають закрити», – зазначив депутат сільради Криворівні Петро Харук.
В обласній адміністрації кажуть, про сміттєвазлище знають, але вплинути на Верховинську районну адміністрацію не можуть. І за 10 років ніхто навіть до прокуратури не звернувся. Не вважали за потрібне, адже більше місця під полігон в Карпатах немає.
Є й інша проблема в Карпатах. Візитною карткою Микуличина та Яремча є гори смітників вздовж дороги. Це непривабливо для туристів і байдуже місцевим. Сміттєві кучугури забирають звідси раз на один або й два тижні. В області також про це знають, і цього разу кажуть «винні самі мешканці».
«Укласти договори з органами місцевого самоврядування дуже складно, оскільки населення не хоче цього робити, тому виникає проблема вивозу сміття і виникають стихійні сміттєзвалища», – розповів заступник начальника управління ЖКГ обласної адміністрації Богдан Демкович.
Тобто за ось такі самоскиди в річку та забруднення потічків обласне керівництво не може або й не хоче карати. Тож мешканці гірських сіл все сміття скидають у ріки, аби не платити за вивіз сміття. Хоча на камеру в цьому не зізнаються.
Пропонуємо читачам подивитись, як виглядає незаконне сміттєзвалище в Карпатах з висоти пташиного польоту.