Закон про україномовні квоти на телебаченні лише частково виконає свою функцію, – «Відсіч»
Активісти громадянського руху «Відсіч» провели моніторинг телеканалів 1+1, ICTV, «Україна» та «Інтер» (по одному з кожної великої медіагрупи) та порівняли реальні результати з тими, які відповідають критеріям закону про телеквоти, який декларує запровадження 75% квоти для української мови на телебаченні та був ухвалений народними депутатами у першому читанні 16 березня.
За результатами моніторингу, який «Відсіч» опублікувала на сторінці у Facebook, на противагу минулому року пересічна частка суто україномовного контенту на телебаченні зменшилася приблизно вдвічі й нині становить лише 15,5%. Натомість двомовного контенту побільшало з 35% до 41%, а російськомовного – з 34% до 44%.
«Та згідно з критеріями законопроекту №5313, україномовного контенту на ТБ нині значно більше – адже в законопроекті пропонується зараховувати до української квоти й ті передачі, в яких лише ведучі говорять українською. А в перший рік дії закону україномовним вважатиметься навіть повністю російськомовний контент, якщо він є власним продуктом телеканалу», - переконують автори дослідження.
На діаграмі наочно продемонстровано, скільки україномовного, двомовного та російськомовного контенту на телеканалах є насправді та як це рахуватиметься згідно з критеріями законопроекту.
За словами авторів моніторингу, ухвалений законопроект допоможе створити ілюзію збільшення частки української мови на телебаченні в рази, але фактичні зміни будуть геть не такими суттєвими.
«Наприклад, телеканал ICTV вже нині практично виконує 75-відсоткову квоту «україномовного» контенту та майже виконує квоту «україномовних» новин – їх частка на каналі становить 70%. Таку саму частку «україномовних» новин має й телеканал «Україна». А на 1+1 частка «україномовних» новин – 100%. Гірше на 1+1 та «Україні» з іншим «україномовним» контентом, але й тут канали цілий рік зможуть нічого не міняти, виконуючи квоту завдяки російськомовному та двомовному контенту власного виробництва», - йдеться у дослідження.
Як приклад, активісти «Відсічі» наводять телеканал «Інтер», якому вистачить лише перевести ведучих на українську та в перший рік транслювати побільше контенту власного виробництва або радянських фільмів – їх згідно з проектом №5313 перекладати українською також не треба. І лише після року дії телеквот телеканалам доведеться збільшити частку україномовних фільмів до 75%, а також подбати, щоб у 75% передач ведучі говорили українською. Такі «україномовні» передачі при цьому можуть залишатися двомовними, і російська мова в них і далі може переважати.
Крім того, автор моніторингу зауважують, що вадою законопроекту є те, що його виконання буде дуже важко проконтролювати, адже для проведення повноцінного моніторингу телеканалу його доведеться моніторити тиждень.
На думку активістів «Відсічі», наразі необхідно ухвалити законопроект, який припинить російщення українського телебачення, однак зазначають, що ухвалений депутатами у першому читанні законопроект виконає покладену на нього функцію лише частково.
«..законопроект №5313 лише частково виконає цю функцію і скорше виглядає спробою відкласти або загальмувати справжню українізацію телебачення. Він міг би розглядатися як перехідний до ухвалення громадського Закону про мову №5670, який має забезпечити належну присутність української мови на ТБ. Але липова квота 75% та перехідний період тривалістю понад рік – це яскраві ознаки того, що проросійське медійне лобі спробує залишити цей закон назавжди», – йдеться у повідомленні.
Моніторинг проводився 9-го (1+1), 10-го (ICTV), 12-го («Україна») та 16-го («Інтер») квітня 2017 року, в проміжках часу між 7:00 та 22:00. Реклама не враховувалася.