Законопроект про мови призведе до розколу в суспільстві, - заява
Ініціативна група "Першого грудня" вважає проект Закону України "Про засади мовної політики" наміром підмінити Конституцію України і вимагає зняти його з розгляду. Про це ідеться в заяві групи.
Група "Першого грудня" оприлюднила заяву, де вказано, що "запровадження в Україні статусу мов і порядку їх застосування, не передбачених ст. 10 Конституції України, слід кваліфікувати як зазіхання на основи конституційного ладу в Україні", пише Тиждень.
Черговий головуючий ініціативної групи "Першого грудня" Богдан Гаврилишин розповів, що учасники групи планують зустрітися зі спікером парламенту Володимиром Литвином і пояснити загрози прийняття законопроекту про мови Ківалова – Колесніченка. "Протест на захист української мови повинен бути. Ми збираємося піти до голови Верховної Ради напряму, щоб сказати йому, що це означає прийняти цей закон, як це розколе українське суспільство", – сказав він.
"Ми апелюємо до почуття політичної відповідальності тих, хто буде вирішувати долю законопроекту, – ідеться в заяві, яку підписали Богдан Гаврилишин, кардинал Любомир Гузар, В’ячеслав Брюховецький, Євген Сверстюк, Вадим Скуратівський, Іван Дзюба, Мирослав Попович, Мирослав Маринович, Ігор Юхновський. – Ми хочемо застерегти, що в разі прийняття законопроекту Ківалова та Колесніченка він призведе до розколу в суспільстві, адже справжня мета цього законопроекту – "Геть українську мову!".
"Ми рішуче закликаємо зняти законопроект "Про засади мовної політики" з розгляду як такий, що суперечить основоположним принципам Конституції України і загрожує не тільки цілісності української держави, а й самому її існуванню" – пишуть учасники ініціативної групи "Першого грудня".
"Проект Закону України "Про засади мовної політики" є фактично наміром підмінити Конституцію України, – роз’яснюють інтелектуали. – І хоч у ст. 4 його автори декларують, що "основи державної мовної політики визначаються Конституцією України", однак насправді закон претендує на те, щоб "засади (!) мовної політики" визначалися саме його, цього закону, нормами, а не Конституцією. Усупереч Конституції України та рішенню Конституційного суду України від 14 грудня 1999 року № 10-рп/99 автори законопроекту вводять у правове поле поняття "регіональна мова", "мовна група", "мовна меншина", "регіональна мовна група". Визначені Основним законом засади мовної політики, таким чином, піддаються кардинальній ревізії", ідеться в заяві.
Представники ініціативної групи "Першого грудня» мають намір передати заяву Володимиру Литвину особисто 23 травня, о 18:00.
Раніше Литвин визнав, що законопроект регіоналів де-факто вводить другу державну мову. Натомість регіонал Колесніченко переконує, що законопроект про засади державної мовної політики повною мірою відповідає Європейській хартії регіональних мов і не пропонує двомовності. У вересні минулого року парламентський комітет з питань культури і духовності відхилив законопроект про мови, внесений "регіоналами".
Нагадаємо, що до створеної в 20-ту річницю референдуму ініціативної групи "Першого грудня" увійшли чільні представники національної інтелігенції. 5 квітня 2012 року в Києві ініціативна група "Першого грудня" провела Національний круглий стіл, на якому зібрала широке коло української інтелігенції і розпочала процес формування порядку денного для країни.