Заява Януковича про УПА свідчить, що скоро вибори, - історик
"Я не знаю, що мав на увазі Віктор Янукович, не наважуся розкодовувати його фрази. Та, оскільки мені довелося збирати для моєї книжки різні цитати різних політиків, і також Януковича, можу сказати, що такий його коментар досить типовий для нього. Приблизно рік тому його попросили прокоментувати те, як він ставиться до встановлення пам’ятників Катерині ІІ на півдні України. Він сказав, що "історію треба шанувати". Це можна розуміти, як завгодно. Тут нема чіткої позиції. Це дипломатична форма, тому я б з висновками не поспішав", - повідомив сьогодні, 23 червня, ZAXID.NET історик, редактор журналу "Україна модерна" Андрій Портнов, коментуючи вчорашню заяву Віктора Януковича на телеканалі ICTV. ідер опозиції заявив, що не дозволить переписувати історію України, відповідаючи на запитання про те, чи скасує він указ Віктора Ющенка про присвоєння Роману Шухевичу (командувачу УПА) звання Героя України у разі, якщо стане Президентом.
За словами Андрія Портнова, напередодні виборів в українських політичних колах завжди активізуються питання, пов’язані з історією.
"Це закономірність останніх кількох років. Чому це відбувається? За умов, коли політичні сили дуже мало відрізняються у своїх програмах, а, тим більше, у своїх реальних практиках, вони вдаються до історичних тем, аби відрізнитися одне від одної. Зараз піднімаються питання щодо Романа Шухевича, я переконаний, підніметься і тема Голодомору, радянської спадщини, - це свідчення того, що наближаються вибори. У мене таке відчуття, що ці теми на рівні суспільних настроїв не є першорядними. Можна дискутувати, чи це добре, чи погано, та це вже інша тема. Зараз, у переддень передвиборчої кампанії таких різних заяв, маніпуляцій, припущень та обіцянок буде щоразу більше", - наголосив Андрій Портнов.
Історик зауважив, що дотепер спроби українських політиків активно використовувати історичні теми для політичної мобілізації в Україні мали радше обмежений ефект. Також завдяки цьому, переконаний Андрій Портнов, в суспільстві ще вдається зберегти певну стабільність.
"Що справді важливо, що Україна надалі не має концепції і стратегії державної політики пам’яті. Це прикро", - додав Андрій Портнов.