Зеленський окреслив «червоні лінії» у реалізації «формули Штайнмаєра»
«Президент озвучив те, що ми зараз, на жаль, не можемо сказати суспільству», – сказав голова парламентської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія
Президент України Володимир Зеленський на зустрічі з керівниками парламентських фракцій пояснив ситуацію з узгодженням Україною «формули Штайнмаєра», повідомив голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.
«Якщо народ України делегує владу, він повинен їй хоч в якийсь період часу довіряти. Зараз ми всі довіряємо президентові в цьому питанні. Ми зробили в закритому форматі зустріч з усіма головами фракцій. Вони всі почули безпосередньо те, що ми зараз, на жаль, не можемо сказати суспільству. І все нормально. “Зради” немає навіть на один відсоток», – сказав він журналістам в середу, 2 жовтня, в кулуарах парламенту, повідомила агенція «Інтерфакс-Україна».
У свою чергу народний депутат від «Слуги народу», голова комітету з питань зовнішньої політики Богдан Яременко наголосив: для проведення переговорів у «нормандському форматі» Україна має свої умови, серед них – продовження процесу звільнення заручників, розведення сил на лінії зіткнення і отримання контролю над окупованими бойовиками територіями.
«Так, ми повинні отримати контроль над територіями, де будуть проходити вибори в органи місцевої влади. Всі ці червоні лінії чітко окреслені президентом України Володимиром Зеленським та публічно, і, дозволю собі сказати, – сьогодні на зустрічі з керівниками депутатських фракцій у Верховній Раді, і з фракцією “Слуга народу”», – повідомив Яременко.
Як відомо, «формула Штайнмаєра» передбачає ухвалення Україною закону про особливості місцевого самоврядування на Донбасі. Говорячи про нього Яременко зауважив, що там не буде безумовної амністії для бойовиків.
«Той закон (про особливості місцевого самоврядування), який є, особисто мене не влаштовує, тому що в ньому є положення про безумовну амністію, в ньому є положення про місцеву міліцію, і так далі, і так далі – все те, чого я не хочу, щоб було на моїй землі. І цього не хоче наша фракція, цього не хоче президент Зеленський», – сказав Яременко під час виступу в сесійній залі парламенту.
При цьому він додав, що розробляти такий законопроект треба лише після зустрічі у «нормандському форматі».
Говорячи про те, чому Україна погодила «формулу Штайнмаєра», Яременко наголосив, що такою була умова Росії для проведення перемовин у «нормандському форматі».
«Чому це потрібно було зробити? Бо це передумова, вимога Росії для проведення саміту у “нормандському форматі”. Це їхня передумова для діалогу президентів. Діалогу, який повинен принести мир», – сказав Богдан Яременко, якого процитувала «Українська правда».
Давид Арахамія, у свою чергу, зазначив, що погодження «формули Штайнмаєра» є технічним кроком для переведення перемовин щодо Донбасу з «мінського» до «нормандського» формату.
Про зустріч голів фракцій з Зеленським також розповів лідер парламентської фракції «Голос» Сергій Рахманін. Він звернув увагу на те, що на цій зустрічі не прозвучала державна позиція від офіційних осіб щодо «формули Штайнмаєра» і щодо того, що відбуватиметься далі.
«Сама по собі “формула Штайнмаєра” не є чимось загрозливим… Це просто набір слів. А тут питання в тому, що з цього випливає, що буде після цього – незрозуміло. Чіткої державної позиції, яку б ми почули від уповноважених осіб, поки що немає. Є обіцянки, що все буде добре», – сказав Рахманін журналістам в кулуарах Верховної Ради після зустрічі голів фракцій з президентом України Володимиром Зеленським.
Він наголосив, що народні депутати з його фракції хочуть розуміти, якою буде «подальша логіка чинної української влади».
Рахманін констатував, що «формула Штайнмаєра» не може бути ні перемогою, ні капітуляцією – «це просто механізм введення в дію закону про особливий статус».
«Це один крок в напрямку реалізації Мінських угод. Що стоїть за цим кроком? Навіщо він був зроблений – ось у чому питання. Не в тому, що вона погана чи хороша, а навіщо це робилося? Відповіді на це ми так і не отримали», – сказав Рахманін.
Нагадаємо, Україна погодила «формулу Штайнмаєра» 1 жовтня. Її також погодила Росія і представники бойовиків. «Формула Штайнмаєра» передбачає, що Україна ухвалює закон про особливості місцевого самоврядування на Донбасі, який тимчасово починає діяти одразу після завершення голосування на місцевих виборах на окупованих територіях Донбасу. Закон почне діяти на постійній основі після того, як ОБСЄ визнає ці вибори такими, які загалом відповідають демократичним стандартам.
Погодження Україною «формули Штайнмаєра» викликало стихійні протести опозиції.
Зазначимо, що в Україні вже набув чинності подібний закон, але він так і не почав діяти через те, що окуповані території досі не звільнені, а бойовики – не роззброєні. Він припинить діяти 31 грудня 2019 року.