10 років за бронежилети
Через зволікання українського уряду, волонтери у Польщі можуть потрапити за ґрати
0До теми
- "Ратуша" назвала імена шахраїв, які підробляли бронежилети для бійців АТО ZAXID.NET
- Іноземці підвищують ціни на бронежилети, які волонтери купують для українських військових ZAXID.NET
- Антимонопольний комітет перешкоджає закуповувати бронежилети для бійців АТО, — Коваль ZAXID.NET
-
«Мурахи» в шоломах.
Львів’яни масово перевозять через польський кордон військову амуніцію ZAXID.NET - Відомого львівського співака звинуватили у контрабанді бронежилетів ZAXID.NET
Українські і польські волонтери, які збирали кошти та перевозили через польсько-український кордон військову амуніцію для солдатів, що перебувають в зоні АТО, опинилися у доволі складній ситуації у Польщі.
ZAXID.NET вже повідомляв, що 29 березня волонтери фундації «Відкритий діалог» організували поставку великої партії бронежилетів 4 категорії (НАТО). Однак польська прикордонна і митна служба затримала гуманітарну допомогу з 42 бронежилетів. Згодом додалася також партія із 116 касок, які везли інші волонтери. Причина – відсутність ліцензії на постачання такого спорядження. Тепер волонтери, що купили бронежилети, можуть отримати до 10 років ув’язнення. Врятувати ситуацію може лист від українського уряду, в якому би йшлося про те, що призначення бронежилетів – це благодійна допомога.
Однак, як розповіла ZAXID.NET представник фундації «Відкритий діалог» Наталія Панченко, такого листа з двома реченнями, які допоможуть вирішити ситуацію, волонтери чекають вже кілька місяців.
Бронежилети знищать, а волонтери сядуть на лаву підсудних
Митна служба міста Замосць відкрила кримінальну справу за податкові правопорушення. Особи, котрі підозрюються в контрабанді – громадяни України Роман Кушнір та Андрій Хавунка. Вони є водіями-волонтерами, які перевозили згадану партію бронежилетів. Андрій Хавунка, до слова, є відомим львівським оперним співаком, заслуженим артистом України.
22 липня заступник прокурора міста Замосць перевів Романа Кушніра та Андрія Хавунко, а також більше десятка волонтерів, зі статусу свідків у статус звинувачених. Їм загрожує до 10 років ув’язнення за порушення митного законодавства, а саме спорядження буде знищено. Обвинувачення водіям-волонтерам можуть висунути вже у понеділок, 28 липня.
Врятувати ситуацію може лист від українського уряду, в якому буде підтвердження того, що зазначена партія бронежилетів є благодійною допомогою, не підлягає продажу і буде безкоштовно передана підрозділам Збройних сил України.
За словами Наталії Панченко, фундація насамперед зверталася до РНБО, оскільки з багатьох питань допомоги війську тісно співпрацювала саме з цим відомством.
«Нам постійно обіцяли взятися за це питання. Так тривало кілька місяців. 7 липня ми надіслали лист Андрію Парубію, Арсену Авакову і Валерію Гелетею. Після цього з нами на телефонний зв'язок вийшов заступник секретаря РНБО Петро Боднар. Він детально обговорив з нами цю ситуацію, і на цьому тижні ми отримали лист від РНБО, що наше прохання перенаправили у Міністерство закордонних справ. Зараз важливо, щоб МЗС швидко відреагувало», - розповіла Наталія Панченко.
Вона наголосила, що чим більше листів від різних українських відомств отримає польська прокуратура, тим краще. Наразі найшвидше відреагували депутат Володимир Ар’єв і координатор групи «Інформаційний спротив» Дмитро Тимчук, які надіслали прокуратурі Замосця свої листи. Також був лист від Посольства України в Польщі.
Адвокат волонтерів стверджує, що прокурор може негайно закрити провадження на підставі незначної суспільної шкідливості дій.
«Проте наразі справу навіть не думають закривати. На 28 липня призначене засідання у справі. І це нас дуже тривожить. Адже прокуратура може заявити, що всі волонтери, які були задіяні до збору коштів, закупівлі спорядження, підозрюються у контрабанді. Так можна десь 20 людей посадити за ґрати», - зазначила Наталія Панченко.
«У нас нема гарантій, що бронежилети для Нацгвардії»
Вилучені бронежилети на складі у польських митників. Фото: фундація «Відкритий діалог»
Польська Gazeta Wyborcza повідомляє, що на даний момент вилучені в українських волонтерів бронежилети лежать на складі у митників. А заступник окружного прокурора Замості Мірослав Бучек розповів виданню, що експорт зброї без урядового дозволу є злочином, за який передбачене покарання у вигляді 10 років в’язниці.
Для слідства неважливо, кому були призначені бронежилети. «Де гарантії того, що вони потрапили би до Національної гвардії? Зрештою, ми не маємо таких домовленостей», - заявив прокурор Бучек.
Призначений прокурором експерт оцінив, що і бронежилети, і 116 шоломів варто трактувати як озброєння. Це спорядження більше не відповідає стандартам НАТО, але це не означає, що бронежилети і шоломи непридатні для бою.
Як пише Gazeta Wyborcza, думка експерта матиме вирішальне значення і, найімовірніше, буде підставою для висунення звинувачення особам, які причетні до перевезення спорядження через кордон.
Активіст з фундації «Відкритий діалог» Томаш Чувара пояснив, чому волонтери не клопотали про офіційний дозвіл: «Це не була контрабанда, а спонтанна акція допомоги нашим сусідам. Час йшов, а дозвіл з міністерства дуже важко отримати і триває це місяцями».
Він зазначив, що волонтери дуже сподіваються на те, що справа не дійде до суду, а буде невдовзі закрита. Наразі крок, на який чекають волонтери, - лист від уряду України.