200 господарів Ратуші
Цікаві факти про бургомістрів, президентів та мерів Львова за його 760-річну історію
0У Львові видали довідник «У ратушi мiста Львова... Від бурмистрів до міських голів», у якому зібрано інформацію про всіх очільників міста від ХІІІ століття і до сьогодні. Загалом у книзі ідеться про 200 осіб, які керували містом Лева протягом понад 700 років. Серед них, до речі, не було жодної жінки.
Над довідником за підтримки Львівської міськради працював цілий авторський колектив науковців з Львівського національного університету імені Івана Франка, Центру міської історії, львівського відділення Інституту української археографії та джерелознавства імені Михайла Грушевського та Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України.
У новому довіднику зібрали інформацію про всіх голів Львова
ZAXID.NET одним з перших познайомився з виданням і на основі інформації з довідника підготував добірку цікавих фактів про міських урядників Львова різних часів.
***
За 760-річну історію Львів очолювали понад 200 осіб. У різні часи посади називались по-різному. За Галицько-Волинського князівства містом керували війти, за Польщі – бурмистри, а за Австро-Угорщини – бургомістри. Пізніше головними особами у міській Ратуші були президенти, урядові комісари, голови міськвиконкому та, нарешті, міські голови.
***
Після заснування княжого міста у середині ХІІІ століття Львів майже одразу став столицею Галицько-Волинської держави, а перший міський голова, який тоді називався війтом, у Львові з’явився після того, як наприкінці ХІІІ століття місто отримало магдебурзьке право. Ним став німець Бертольд Штехер, який головував у місті приблизно у 1300 році.
***
Історики досі ламають списи, з’ясовуючи, коли ж у Львові звели першу Ратушу. Проте найімовірнішим часом її появи науковці вважають 1372–1378 роки. У ці часи містом керував перший бурмистр Йоганн Шварц.
Одне з найдавніших зображень Ратуші
***
Бургомістру Йоганну Гомме пощастило менше. За часів його керівництва у 1826 році завалилась вежа Ратуші. За свідченнями істориків, тоді під завалами загинули трубач, двоє жовнірів та кілька робітників. Наступного року розпочалась відбудова Ратуші, яка тривала 8 років.
За часів бургомістра Гомме у Львові впала вежа Ратуші
***
Бургомістр Франц Антон Лоренц у 1814 році організував у Львові «Свято миру», яке було присвячене поразці французького імператора Наполеона Бонапарта.
***
Свого часу Львів мав власних президентів. Так називалася посада міського урядника у наприкінці ХІХ та на початку ХХ століття. Посаду президента Львова запровадили після затвердження Міського статуту у 1870 році. Президента обирали члени тодішньої міської ради.
***
У цей же час у Львівській міській раді існували своєрідні квоти за віросповіданням – згідно з Міським статутом 1870 року до міськради обиралися 100 осіб, 80 з яких обов’язково мали бути християнами.
***
Перший президент Львова Флоріан Зєм’ялковський, який керував містом у 1871-1873 роках, з часом змінив львівську ратушу на австрійський уряд. Там він став міністром у справах Галичини.
Флоріан Зєм’ялковський пересів з крісла президента Львова у крісло австрійського міністра
***
За часів президента Львова Едмунда Мохнацького у місті почав працювати електричний трамвай. 31 травня 1894 року у Львові було відкрито регулярний рух другого в Україні і четвертого в Австро-Угорщині електричного трамвая, який їздив за трьома міськими маршрутами.
Першими у Львові з'явились трамваї компанії Siemens & Halske
***
Президент Львова Тадеуш Клеменс Рутовський побував у полоні у росіян. Під час Першої світової війни Росія окупувала Львів, а відступаючи у 1915 році зі столиці Галичини, російські вояки взяли в заручники Рутовського і вивезли його до Києва.
***
За часів СРСР Львовом керували голови виконкому Львівської міськради. З 1944 до 1990 років у місті змінилися 12 голів виконкомів – у середньому один голова обіймав найвищу посаду в Ратуші трохи менше чотирьох років. Найдовше – 8 років і 4 місяці містом керував Аполлон Ягодзінський, який до того ж був ініціатором створення футбольного клубу «Карпати».
Перший матч «Карпат» відбувся за часів Ягодзінського
***
Першим «декомунізатором» Львова задовго до ухвалення відповідного закону виявився голова міськвиконкому Богдан Котик, який до цього був членом компартії майже 30 років. З його ініціативи 14 вересня 1990 року у Львові демонтували пам’ятник Володимиру Леніну, який стояв на площі біля Оперного театру з 1952 року. Крім того, за його головувавння над львівською Ратушею вперше замайорів синьо-жовтий прапор.
Пам’ятник Леніну у Львові у вересні 1990 року напередодні демонтажу
***
Першим головою Львова за часів незалежної України був Василь Шпіцер, щоправда тоді його посада ще не встигла змінити радянську назву – Шпіцер керував міськвиконкомом у 1990-1994 роках.
***
Перші загальноміські вибори мера Львова відбулися у 1994 році. Тоді місто очолив Василь Куйбіда, який пізніше був депутатом Верховної Ради та Міністром регіонального розвитку та будівництва України.