Американські міфи. Бібліотеки, спорт
Суспільна мораль навіть призвела до певної дискримінації курців. Деякі мої співвітчизники якомога дальше відходили від офісної будівлі на перекур, щоб не отримати образливої оцінки «uneducated person» (неосвічена особа).
Сучасна епоха тотального браку часу, тотального поспіху спонукає винахідливих людей шукати альтернативні методи донесення інформації з книжок до споживачів. На жаль, одна частина сучасних людей не читає, бо не має на це часу, інша ж тому, що надає перевагу телебаченню, «легкій» пресі, мобільному телефону, комп'ютерним іграм, або ж просто безнадійно зайнята. У таких умовах аудіокниги, тексти відомих творів у портативних комп'ютерах, пристрої для читання електронних книг змінили обличчя типового фоліанта, продовжили його вік, розширили число прихильників. За таких умов стало критично необхідно змінити типовий імідж бібліотеки й американці це зуміли зробити.
Царство бібліотек
Для залучення більшої кількості відвідувачів у типовій американській бібліотеці вам пропонують додаткові можливості. Крім книжок, ви можете позичити комікси, журнали, аудіокниги, диски з музикою, фільми на DVD та у VHS-форматах, посидіти у інтернет-залі, скористатися бездротовим доступом до нету з власного комп'ютера, знайти потрібне джерело у комп'ютері-каталозі тощо. При бібліотеках створено так звані крамниці друзів бібліотеки, куди читачі приносять власні вже прочитані і непотрібні книги, фільми, і де ви можете їх придбати за символічну ціну (1 долар або 50 центів). Чекати, поки вам заповнять формуляр, - не потрібно. На книжках, фільмах тощо - штрих-код. Ваш читацький квиток також має такий код. Таким чином бібліотекар або ви самі лише зчитуєте сканером потрібну інформацію із позичених джерел і отримуєте щось на кшталт квитанції. Якщо ви не встигаєте здати позичені книжки у робочі години бібліотеки, не проблема. Для цього існують спеціальні віконця (щось схоже на поштову скриньку), куди ви навіть опівночі можете закинути позичене. Якщо ви прийшли з дітьми - чудово, для них працює окремий зал. Для зовсім малих - ігрова кімната з іграшками.
Бібліотека Конгресу США - найбільша бібліотека світу. У її фондах - 134 517 714 найменувань книжок, манускриптів, мікрофільмів, аудіоносіїв тощо. 10% її джерел вже оцифровано. Стандарти її роботи намагаються переймати інші публічні, міські, університетські і т.п. бібліотеки. Своя бібліотека з повним набором сучасних технічних новацій діє у кожному малому чи великому населеному пункті США, при кожній школі, коледжі, університеті.
Колись говорили, що громадяни СРСР - «самая читающая нация в мире». На жаль, у сучасних Україні, Росії, інших пострадянських державах ситуація змінилась не в кращий бік. Асоціації, пов'язані зі станом українських бібліотек, зовсім невеселі. Запах плісняви, незадоволені зарплатою і життям бібліотекарі, майже повна відсутність нових надходжень... Залишається сподіватися, що досвід Америки у підтримці бібліотек колись застосують й у нас.
Спорт
Культ здоров'я в Америці - це не просто слова. Бути здоровим - це значить бути успішним, багатим, шанованим, гарним. Білосніжна усмішка, гарна фігура, життєрадісний вираз обличчя - докази вашої респектабельності. Такі ідеали визначили суспільний тип поведінки пересічних американців. Перш за все, Америка веде досить агресивну боротьбу з палінням. У ресторанах, літаках, громадських місцях на паління існують жорсткі заборони. Фактично палити ви можете лише вдома або надворі, та й то не скрізь. Суспільна мораль навіть призвела до певної дискримінації курців. Деякі мої співвітчизники якомога дальше відходили від офісної будівлі на перекур, щоб не отримати образливої оцінки «uneducated person» (неосвічена особа).
Щоб уникнути ожиріння, американці бігають, ходять до тренажерних залів, дотримуються найрізноманітніших дієт, намагаються мати у своєму щоденному раціоні багато зелені.
Кількість реклами найрізноманітніших портативних пристроїв, які можна за лічені секунди вийняти з кейсу і скласти з них тренажер для качання пресу, ніг, рук, просто вражає.
Прагнення до здорового способу життя, азарт, а може одне й друге, зробили американців дуже спортивною нацією. Майже біля кожного будинку ви побачите пересувну щоглу з баскетбольним кільцем. На авто американця, який їде з сім'єю на відпочинок, кілька велосипедів. Навіть чекаючи шкільного автобуса, американські діти, постійно змагаються у чомусь: біжать наввипередки, кидають м'ячика, стрибають...
Уявити американського школяра, який би не займався спортом, просто неможливо. Дівчата не менш активні спортсменки, аніж хлопці. Ті з них, хто не займається у спортивних секціях, дуже часто входять до танцювальних груп підтримки шкільних спортивних команд.
Кількість громадських спортивних майданчиків, стадіонів, де ви можете пограти у баскетбол, волейбол, великий теніс, європейський та американський футбол, приємно вражає. Майже при кожній школі, при кожному коледжі є свій басейн, куди ви, навіть не будучи студентом, за символічну ціну у 4 долари з дорослого і 2 - з дитини, можете піти поплавати.
Для спортивно активних людей майже щотижня відбуваються якісь марафони, змагання, де вам, як добровільному учаснику, видадуть як мінімум майку і воду, а іноді і повний комплект спортивного одягу, взуття. Беріть все на здоров'я, лише біжіть.
Крім того, що займатися спортом модно і здорово, це ще й шоу, бізнес, розвага. Найбільш популярним видом спорту в Америці є американський футбол. Наш європейський вони називають soccer. До популярних також належать бейсбол, баскетбол, автогонки, бокс. До аристократичних - гольф. За даними компанії «Harris Interactive», хокей, кінські гонки, боулінг, теніс менш популярні, ніж вище названі види спорту.
Цікаво, що бейсбол більше люблять, як показали дослідження, люди віком до 40 років, які переважно голосують за демократів. Літні люди і виборці республіканців настільки високого пієтету до бейсболу не проявляють. Натомість любов до американського футболу об'єднує майже всіх. Квиток на матч улюбленої команди, наприклад «Red skins», коштує близько 200 доларів.
Журнал «Sports Illustrated» повідомив, що найбагатшим американським спортсменом є гольфіст Тайгер Вудс. За рік він заробляє 97, 6 млн доларів. На другому місці також гольфіст Філ Мікельсон - $45, 9 млн за рік. Далі - баскетболісти Шакіл О'Ніл - $34 млн, Кобі Браян - $33,7 млн та футболіст (американський футбол) Карсон Палмер - $31,6 млн.
Фото з сайтів https://www.hist.msu.ru/, festival.1september.ru