Аварія на ЧАЕС сталася через недбальство, – висновок слідства КДБ
Слідство з метою встановити причини аварії на Чорнобильській АЕС розпочалося 26 травня. Версія, висунута в перші дні після катастрофи, так і не змінилася: вибух – наслідок недбальства. Про це пише в авторській колонці «Історія з грифом «Секретно» для ТСН.ua історик Володимир В’ятрович.
Як повідомили ZAXID.NET у прес-службі Центру дослідження визвольного руху, на підставі першої доповідної КГБ, надісланої в Київ і Москву, ще вночі 26 квітня, видно спроби влади приховати реальні масштаби катастрофи: «Пожежу локалізовано», – оптимістично писали чекісти. «Проте затаїти інформацію цього разу було нереально. 27 травня на автомобілі, який повертався з пікніка в чорнобильському лісі, самі ж співробітники КГБ зафіксували рівень радіації, який перевищував фоновий в 5000 разів, - пише історик.
Володимир В’ятрович зазначає, що керівництво країни не усвідомлювало загрозливих наслідків аварії. Зокрема на документі з інформацією про надзвичайний радіаційний фон Володимир Щербицький, керівник УРСР, залишив єдину резолюцію: «Что это означает?»
«За таку некомпетентність довелося заплатити життям і здоров’ям людей, – робить висновок дослідник. – Евакуацію спромоглися розпочати щойно через 36 годин після аварії і лише 3 травня вивезти людей з 10-кілометрової зони. 30-кілометрову зону почали евакуйовувати 4–5 травня. Документи КГБ містять також графік динаміки радіаційного фону в Києві, який зафіксував пік радіації між 10 і 12 годинами 1 травня. Саме в той час за рішенням партії тисячі українських дітей марширували Хрещатиком».
«Слідство з метою встановити причини аварії почалося одразу 26 квітня, – пише історик В’ятрович. – Версія, висунута в перші дні після катастрофи, залишилася незмінною: вибух – наслідок недбальства».
У повідомленні КГБ від 7 травня вказується, що «загальною причиною аварії була низька культура працівників АЕС. Мова йде не про кваліфікацію, а про культуру роботи, внутрішню дисципліну і почуття відповідальності».
«Вибух стався, – читаємо в іншому висновку спецслужби, – в результаті низки грубих порушень правил роботи, технології і недотримання режиму безпеки при роботі 4-го блока АЕС. Навіть в момент вибуху на працюючому реакторові і турбіні проводилися експерименти...».
«Десятки років СРСР тренувався на уроках цивільної оборони в очікуванні атомної війни з капіталістичним Заходом. Як засвідчила атомна атака зсередини, готовність до дій в критичній ситуації була близькою до нуля. Неготовими до біди виявилися і прості громадяни, і влада», – підсумовує В’ятрович.
«При розгортанні санітарно-обмивальних пунктів, – говориться в доповідній КГБ, – із 47 на 2 травня 1986 року придатними виявилися лише 5, на 3-10 травня – ще 7... Персонал СОП не мав жодних індивідуальних засобів захисту і сам піддався зараженню. Крім того, він укомплектований на 70% з перестарілих і сімейних жінок, які відмовилися виїжджати в зону…».
Нагадаємо, сьогодні, 26 квітня, виповнюється 25 років з моменту аварії на ЧАЕС.