«Beautiful Карпати» – для дошкільняти
У неділю 4 травня у Першому академічному українському театрі для дітей та юнацтва відбулася прем’єра вистави «Beautiful Карпати». Ми з дружиною та нашими найменшими дітьми – шестирічним Лук’яном і чотирирічною Солькою – сходили на першу з перших прем’єр, ту, що о 12.00. Взяли саме їх, бо ж про виставу зазначено, що вона 4+, тобто для дошкільнят.
Відразу зазначу, що вистава моїм дітям сподобалася, як і іншим присутнім у залі малюкам, що було видно з їхньої реакції. Солька взагалі протягом цілої вистави (а тривала вона годину і квадранс без антракту) не відривала погляду від сцени. Лук’ян спочатку нудився, але при перших же ґеґах щиро реготав і до кінця вистави уважно за нею стежив, неприховано виявляючи свої емоції, тобто сміючись у відповідних місцях. По-дорослому аналізувати виставу нема сенсу, адже вона призначена малим дітям, і якісь «дорослі» критерії її оцінки зайві. Головне, щоб діти отримали задоволення та ще й почерпнули сякі-такі відомості. І здобули крихту знань, та про це згодом.
Режисер-постановник і автор п’єси – заслужена артистка України Ольга Гапа. Це вже її друга спроба створити п’єсу; надіємося, буде ще принаймні третя спроба. Художником-постановником є Дарія Зав’ялова, яка, як завжди, на висоті. Їй вдалося філіґранно оформити виставу в орнаментальному гуцульському стилі. Композитором дійства є заслужений діяч мистецтв України Юрій Саєнко (який, до слова, у день першої прем’єри святкував своє 59-ліття). Музичне аранжування вистави здійснене на високому рівні. А гра наживо троїстих музик (бубон, акордеон, скрипка) взагалі чіпляла за душу навіть дорослих, принаймні мене. У їхній грі відчувається справжній драйв.
Героями п’єси є Сова, Кішка, Песик, Вовчик, Лисичка, дві Овечки... Ті дві Овечки особливо відзначилися виконанням веселих коломийок. Сюжет простенький: Сова в Карпатах заснувала школу, у якій, зокрема, вивчають ази англійської мови. Кішка й Песик є першими учнями, Вовчик теж хоче долучитися до навчання, але йому спершу не дозволяє цього вольова Лисичка, яка має над ним якусь незрозумілу жіночу владу. Але з часом і вона долучається до навчання, слідом за Вовчиком.
Елементарні англійські слова та фрази (повторені по кілька разів у різних ситуаціях) легко засвоюються на слух маленькими глядачами. Це «доброго ранку», «дякую», «прошу» тощо, – англійського варіанту не наводжу, бо це було б вже надто банально. Трішки зависає фраза «я тебе люблю», яка наче трішки й профанується. Користі від знання азів англійської мови герої вистави ще не бачать. Аж ось з’являється заблукалий Тигрик (Тайґер), якого спочатку сприйняли за велику осу. І завдяки почерпнутим від Сови елементарним знанням англійської мови герої-звірята можуть легко порозумітися з Тигриком і допомогти йому. Та й сам Тайґер вивчає елементарні українські слова і фрази.
Ідеєю п’єси (це один із варіантів) може бути думка про те, що, мовляв, усі рівні, незалежно від мови й кольору шкіри. Це мала б підтверджувати пісня Майкла Джексона «Black Or White» «у виконанні» Тигрика. Вона цілком органічно вплітається в музичне оформлення вистави. Але чомусь згадується, що чорний Майкл Джексон не хотів залишатися чорним, а таки став білим; словом, зрозуміло, про що йдеться. Значиться, ця ідея і не є ідеєю. Гадаю, найвипуклішою ідеєю (попри інші нюанси) є те, що в сучасному світі важко обійтися без «мови інтернаціонального спілкування», якою є, зрозуміло, не «вєлікая і могучая», а таки англійська мова.
Як зазначив композитор Юрій Саєнко, «музика до п’єси і сама п’єса мають відволікти львів’ян, особливо дітей, від похмурих подій, які зараз відбуваються в Україні, і принести хороший настрій». Вистава справді весела й потішна, та дітей вона тільки тішить, а не відволікає ні від чого, бо їм всі ті теперішні жахіття «до лямпочки». Вони їх не розуміють і не мусять розуміти, бо ще замалі.
Назва п’єси «Beautiful Карпати» освіжає в пам’яті чи не першу (однойменну) пісню легендарного гурту «Мертвий Півень». Та пісня була надзвичайно популярною у свій час серед молоді. Маємо надію, що теперішня найсвіжіша вистава Першого академічного українського театру для дітей та юнацтва «Beautiful Карпати» здобуде заслужену популярність у дошкільнят, старших від чотирьох років.