Білорусь передала «вагнерівців» Росії на прохання самих найманців
Олександр Лукашенко заявив, що у «вагнерівців» запитували, куди вони хочуть поїхати
Невизнаний президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що передав затриманих найманців російської приватної військової компанії (ПВК) Вагнера Росії на прохання самих найманців. Водночас про прибуття бойовиків йому повідомили білоруські спецслужби, а не українські чи російські. Це сталося після того, як вони перетнули білоруський кордон, розповів Лукашенко в інтерв’ю американському телеканалу CNN.
Він також назвав абсолютною брехнею те, що про приїзд "вагнерівців" Лукашенка сповістив хтось з українського уряду.
«Ніхто з українського уряду, ні президент України мене не інформував. Мене інформували власні спецслужби. Комітет державної безпеки, який контролював шлях “вагнерівців” від кордону до готелю та у зворотному напрямку. Ніхто ні з України, ні з Росії мені з цього питання не телефонував», – наголосив самопроголошений президент Білорусі.
За його словами, коли бойовики заселилися до готелю, Лукашенко дав команду їх затримати. Після цього про видачу «вагнерівців» попросила і Росія, і Україна. Він стверджує, що тоді запросив свого старшого сина Віктора, який на той момент працював на посаді помічника президента з національної безпеки, і послав його до затриманих, щоб запитати, куди вони хочуть їхати. У відповідь усі бойовики, серед яких було кілька українців, сказали, що хочуть повернутися до Росії, після чого син Лукашенка відвіз їх автобусом до кордону.
Нагадаємо, що приватна військова компанія Вагнера – неофіційна військова організація, яка начебто не входить в регулярні збройні сили Росії та не має юридичного статусу на її території. Однак у Службі безпеки України неодноразово наголошували, що це не просто приватна армія, а один з підрозділів на службі розвідки Міноборони Росії. Учасники цієї компанії брали участь у війні на Донбасі, а також у Сирії.
29 липня 2020 року в Білорусі затримали 33 іноземних громадян, які виявилися бойовиками ПВК Вагнера. Вони прибули з Росії й оселилися в санаторії під Мінськом. Пізніше їх повернули до Росії.
Український журналіст Юрій Бутусов тоді повідомив, що це була операція українських спецслужб, однак вона зірвалась через злив Офіс Президента. Українська влада це заперечила.
Наразі справу щодо ймовірної спецоперації з «вагнерівцями» розслідує тимчасова слідча комісія Верховної Ради. Вона вже з’ясувала, що СБУ намагалася виманити «вагнерівців» в Україну, але примусова посадка літака в Києві не планувалася – їх мали затримати на території Туреччини. За інформацією ТСК, спеціальний захід, який готувала СБУ, зірвався через пандемію коронавірусу (літак вилітав не з Москви, а з Мінська), а також через політичну ситуацію в Білорусі, де вирували протести проти влади Лукашенка.