Біля історичних скель Тустані вперше влаштували фестиваль бойківської культури «БойЄ»
До теми
У селі Урич, що на Сколівщині, заснували новий етнофестиваль «БойЄ». Щоліта туди з'їжджаються прихильники українського середньовіччя на «Ту Стань!», а відтепер щоосені там фестивалять бойки, бо це серце бойківського етнорегіону. А їхня культура не менш барвиста, ніж гуцульська.
Горяни із села Вовче на Турківщині відтворили обряд вечорниць із піснями і танцями. «Були колись у нас вечірки, вечорниці, тепер вже нема, тепер є клуб і «Ех Одеса». А то, що ми старі запам'ятали і хочемо показати усім молодим. І ми були молодими, хлопців мали, корови пасли, вівкали, як вже йшли з вечірки і хто кого вже собі сподобав, то провадили додому. А вже як ся мав женити, то йшов до хати», – згадує мешканка села Вовче Любов Федьків.
«Ми хочемо молодь спровадити в таке русло, щоб запам'ятали наших бойків, якими були колись і які тепер. І хочемо показати, щоб наші традиції не забували», – додає Федір Сенів мешканець села Вовче.
У дворі справжньої старої бойківської хати вчили народних ремесел. Художниця Мирослава Рожко-Марковська ткала на давньому дерев'яному станку. «Тчу коц, який ткали бойки і ми пробуємо нині це робити», – пояснює Мирослава Рожко-Марковська.
Трохи далі відкривали премудрості місцевої кухні. «Наша кухня є жирна. Оцей мінус, який закидають нашій кухні і кажуть: національна кухня є шкідлива. Стоп. Це залежно для кого. Якщо людина працює тяжко, їй потрібні жири і вуглеводи», – каже Іван Бойко, який дає кулінарний майстер-клас.
Малеча відтепер у Тустані має власний простір. Ближче до скель заповідник облаштував екологічний дитячий майданчик: дерев'яні гойдалки у стилі середньовічної фортеці. «Хотіли зробити цілий комплекс, який не просто набір гойдалок, а це ніби як смуга перешкод, яку треба переходити різного рівня складності і воно працює», – розповідає засновник заповідника «Тустань» Василь Рожко.
Фестиваль бойківської культури «БойЄ» організатори хочуть влаштовувати щороку на Покрову.