Частина аптек на Львівщині припинила видачу безкоштовного інсуліну
Заборгованість держави перед аптеками становить майже 30 млн грн
У деяких районах Львівщини склалася критична ситуація з забезпечення інсуліном хворих на цукровий діабет I типу. Через велику заборгованість аптеки відмовляються видавати його хворим безкоштовно. Якщо заборгованость не буде погашена до кінця жовтня, ситуація стане критичною.
Першими на сполох забили дрогобиччани, бо у них вже склалася критична ситуація з забезпеченням інсулінозалежних хворих інсуліном.
«У Дрогобичі склалася критична ситуація з видачею інсуліну хворим на цукровий діабет, оскільки аптечні заклади відмовляються відпускати інсулін через заборгованість перед ними з державного бюджету. Заборгованість перед аптечними закладами Дрогобича становить 352 тис. грн. Уже до кінця цього тижня за рахунок субвенції аптекам буде відшкодовано 117 тис. грн і тоді, ймовірно, аптечні заклади відновлять видачу інсуліну»,- повідомила прес-служба Дрогобицької міської ради.
Це дуже тривожний сигнал, передусім, для хворих на цукровий діабет, які мусять щодня колоти інсулін. Вони не можуть чекати день, два, три, а мусять колоти його вчасно, бо найменше зволікання може поставити під загрозу їхні життя. Купити інсулін за власні кошти для більшості нереально, адже на місяць за нього треба викласти 700-1200 грн, декому й на два тижні, залежно від дози, яку треба ввести.
Ситуація, що виникла в Дрогобичі, як повідомив ZAXID.NET начальник управління розвитку, планування і організаційно-фінансового забезпечення департаменту охорони здоров’я ЛОДА Олександр Малоїд, є і в інших районах і не лише на Львівщині, а й загалом по Україні. Річ у тім, що з державного бюджету в області країни надійшло значно менше коштів для закуплю інсуліну, ніж передбачалося.
Загалом Львівщині для забезпечення інсуліном хворих, за словами Олександра Малоїда, потрібно понад 65 млн грн, а держава наразі виділила лише 36,4 млн. Понад 29 млн грн, яких бракує, перекрити з місцевих бюджетів, проблематично, це дуже велика сума.
«В останні роки інсулін закуповувався в основному за кошти державного бюджету. Якщо виникали проблеми, то з місцевих бюджетів дофінансовувалася невелика сума, 20-25%», - каже Олександр Малоїд.
Інсулін для хворих відпускають за електронними рецептами
Станом на жовтень 2018 року на Львівщині проживає 11 163 хворих, які потребують інсулінотерапії (і дорослі, і діти). Їх держава забезпечує інсуліном безкоштовно або з доплатою 10% від вартості інсуліну.
«Зараз є електронний обіг рецептів і виписати «лівий» неможливо. Інсулін отримують лише ті люди, яким потрібно. У цьому рецепті вказано, дана людина забезпечується інсуліном безкоштовно чи з доплатою 10%. І хворий з одним і тим же рецептом не може піти в іншу аптеку, бо після відпуску інсуліну ми вносимо дані в електронний реєстр, що інсулін відпущено», - каже виконавчий директор Галицької фармацевтичної асоціації Неля Бик.
За словами Нелі Бик, заборгованість з поверненням коштів за інсуліни цього року була. Не повертали два місяці, а згодом повернули.
«Але ми відпускали інсулін у борг, бо чудово розуміємо, що він життєвонеобхідний хворим», - каже Неля Бик.
В департаменті охорони здоров’я ЛОДА, за словами Олександра Малоїда, про проблему знають. Відповідні листи з проханням додатково виділити на область 29, 2 млн грн скеровано і у МОЗ, і в Кабмін.
За попередніми (неофіційними) даними додаткові кошти з держбюджету на Львівщину мали б надійти наприкінці жовтня. А чи надійдуть, в якій кількості і коли саме, наразі невідомо.