У Львові у розпалі полювання на мідь. Через крадіїв старих мідних кабелів львів'яни часто залишаються без інтернету. Торік на Львівщині трапилось 374 таких крадіжок, лише 18 з них розкрили.
На кілька днів без інтернету через крадіїв кабелів залишився і програміст Орест Калиняк. На Сихові злодії поживились мідним з'єднанням.
«Ввечері, коли прийшов з роботи, передзвонив в техпідтримку провайдера, вони сказали, що знають про проблему. І вони, на жаль, не можуть повідомити точних термінів, коли полагодять кабель. Вкрали досить великий кусок магістрального кабелю, який вів на Сихів», – розповів Орест.
А от у Винниках у січні 25 днів не було всесвітньої павутини. Фотограф Мирослав Пархомик, якому мережа потрібна для роботи, страждав через це тричі.
«Перед новим роком 31 грудня вкрали кабель, сказали, що до 25 січня інтернету не буде. Оскільки я працюю фотокором, і робота пов’язана з комп'ютером, і з фотошопом, і з інтернетом, він мені потрібен для роботи, трошки була така ситуація плачевна», – розповів Мирослав.
Разом з мідними кабелями крадії вирізають і сучасні оптоволоконні мережі. Останнім часом таких випадків побільшало.
«У місті Львів, зокрема у мікрорайоні Сихів, почастішали випадки крадіжок телекомунікаційного кабелю. В 2015 році у місті скоєно більше 100 крадіжок, 36 з них – у Сихівському районі. Причому, деякі крадіжки повторні. Вже у цьому році у Сихівському районі було зафіксовано 1 випадок пошкодження кабелю, його порізали, але не викрали», – інформує провайдер «Укртелеком» на своєму сайті.
Крадіжки почастішали після того, як один провайдер почав продаж старих мідних ліній, зізнаються експерти.
«Якщо «Укртелеком» ініціює продаж своїх старих кабелів, організовує цілі тендери, і цілі бригади офіційно вдень кабелі витягують. То чому потім дивуватись, що хтось з цих бригад вже без санкцій «Укртелекому» так само починає ті кабелі витягувати. Вони ж їх самі навчили», – переконаний технічний директор інтернет-провайдера «Уарнет» Олесь Гірняк.
Ми вирішили перевірити, чи легко можна збути крадені мідні кабелі. Телефонуємо у ломбард, який рекламує позики під заставу кабелів. Там готові купити у нас мідні дроти.
«Проводи ми беремо, але то треба дивитись на маркування, скільки вони коштують», – відповіли на телефонний дзвінок у ломбарді.
Поліція констатує: торік на Львівщині було майже чотири сотні таких крадіжок, 302 – у самому Львові.
«У листопаді минулого року ми затримали групу з трьох чоловік, які викрадали телефонні кабелі, кабелі інтернет-мереж. На даному етапі справа скерована до суду. Їм обрано міру запобіжного заходу – домашній арешт. Міра покарання за такі злочини, на жаль, невелика. Їх кваліфікують як просту крадіжку, і, відповідно, відповідальністю може бути обмеження волі або умовна міра покарання», – розповів начальник національної поліції Львівщини Дмитро Загарія.
Також цей бізнес процвітає через роботу підпільних пунктів прийому металу та ломбарди.