ДБР викликало двох журналістів на допит у справі «вагнерівців»
Юрій Бутусов і Яніна Соколова оприлюднили найбільше подробиць про спецоперацію, проведення якої влада офіційно спростувала
Українських журналістів Яніну Соколову та Юрія Бутусова викликали на допит до Державного бюро розслідувань у зв'язку зі справою щодо ймовірного зриву спецоперації із затримання найманців російської приватної військової компанії Вагнера. про це Соколова та Бутусов повідомили у Facebook.
«Мене викликають на допит у ДБР. Якщо ви думаєте, що це з приводу пошуку імені високопосадовця, який зірвав спецоперацію по “вагнерівцях”, то ви помиляєтеся. Шукають тих, хто розголосив “секретні відомості”», – написала журналістка Яніна Соколова.
Свій допис вона проілюструвала фотокопією повістки про виклик. У цьому документі зазначається, що її викликають як свідка для участі в допиті у кримінальному правопорушенні за фактом можливого розголошення відомостей, що становлять державну таємницю, яке спричинило тяжкі наслідки.
Аналогічну повістку від ДБР отримав і головний редактор видання «Цензор.НЕТ» Юрій Бутусов.
«Судячи з усього, мета – дати оцінку матеріалам із кримінальної справи щодо “вагнерівців”, які оприлюднили народні депутати та Яніна Соколова. Звісно я скажу усі ключові факти, щоб у справі опинилися усі реальні учасники і свідки наради в Офісі президента напередодні провалу операції, щоб дали свідчення всі – включаючи президента Володимира Зеленського, голову ОП Андрія Єрмака, начальника комітету з розвідки Руслана Демченка, заступника голови ОП Романа Машовця, [тодішнього] начальника ГУР МО Василя Бурбу, першого заступника голови СБУ Руслана Баранецького, секретаря президента Марію Левченко. Думаю, це допоможе якнайшвидшому створенню Тимчасової слідчої комісії ВР», – зазначив він.
При цьому Бутусов звернув увагу на те, що «виходить парадокс – провал операції є, а розслідують не провал, а витік документів після провалу. Витік документів – злочин, а провал операції – поки ні », – написав журналіст.
Що відомо про ймовірну спецоперацію України проти «вагнерівців»
29 липня у Білорусі затримали 33 бойовиків ПВК Вагнера, багато з яких воювали проти України на Донбасі. Пізніше журналіст Юрій Бутусов повідомив, що затриманих «вагнерівців» завербувала СБУ, аби у рамках спецоперації доставити їх до Києва. 25 липня вони мали вилетіти з Мінська до Туреччини, а звідти – до Венесуели для охорони нафтових вишок, але у процесі польоту літак повинні були екстрено посадити в Києві через нібито серцевий напад в одного з пасажирів.
Коли про спецоперацію дізнався голова Офісу президента Андрій Єрмак, то попросив її відтермінувати, щоб не зірвати запланованого обміну полоненими і перемир’я на Донбасі. Президент України Володимир Зеленський закликав відтермінувати спецоперацію на 30 липня, але вона зірвалася, оскільки 29 липня усіх «вагнерівців» затримали білоруські спецслужби. Зрештою, 14 серпня Білорусь передала затриманих бойовиків Росії, проігнорувавши відповідні прохання України.
Голова Офісу президента Андрій Єрмак, керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов і президент Володимир Зеленський спростували цю інформацію. Попри це, у ЗМІ вийшло інтерв’ю з куратором спецоперації, після якого його авторка, журналістка Любов Величко заявила про те, що за нею стежать невідомі.
Попри те, що влада офіційно не підтвердила проведення такої інформації, із судових рішень стало відомо, що СБУ збирала матеріали на «вагнерівців», імена яких фігурували на записах, які, зокрема, оприлюднила Соколова.