Багато снігу – до врожаю: прикмети в день Івана Золотоустого й історія свята
Щороку 13 листопада християни східного обряду вшановують памʼять Івана Золотоустого, архієпископа Константинопольського. А листопад також знаменує початок Різдвяного посту. Про традиції та історію свята Івана Золотоустого пише УНІАН.
Чому Іван став Золотоустим
Святитель Іван (також відомий як Іоан – у ПЦУ) народився в Антіохії близько 347 року в родині воєначальника. Його батько помер, коли він був ще дитиною, і мати вирішила присвятити себе його вихованню. Іван здобув чудову освіту, з юності заглиблювався у Святе Письмо та молитву. У 20 років він прийняв хрещення, яке здійснив святитель Мелетій, єпископ Антіохійський. Після висвячення у священники Іван почав активно проповідувати та виявився чудовим проповідником, а за рідкісний дар богоодкровенного слова отримав ймення Золотоустий.
За праведне життя люди з-поміж імператорського двору зненавиділи святого Івана. Вони домоглися його засудження й заслання. Виснажений хворобою святитель у супроводі конвою мусив пройти тяжкий шлях, що пролягав через Малу Азію і гірську Вірменію. У Команах сили залишили його, і 14 вересня 407 року, причастившись Святих Таїн, святитель Іван відійшов до Господа зі словами «Слава Богу за все!».
Прикмети та повір’я в день Івана Золотоустого
Народні прикмети цього дня допомагають передбачити погоду та врожай на наступний рік:
Багато снігу обіцяє багатий врожай наступного року, а якщо буде сльота і дощ – до хорошого покосу.
Каркання ворон віщує потепління.
Яскраве тління вугілля в печі – до негоди.
Нагар на каганці свідчить про наближення морозів.
Переливи зірок на небі – до холодів та хуртовин.
Дрібний сніг віщує сильні морози, а великий обіцяє м'яку зиму.
Якщо зайці наближаються до людських осель, зима буде суворою.
Також у народі вірили, що цього дня особливе везіння чекає на тих, чиї імена починаються на літеру «І».