Галичани допоможуть центральній владі провести реформи самоврядування
Галичина готова стати пілотним проектом при входженні до Європи.
Громадська Рада Галичини спільними зусиллями хоче допильнувати певні гострі моменти, які важливі для реформ на місцях, коли їх будуть приймати в Києві, не враховуючи думки цих регіонів.
Про це сьогодні, 24 квітня, під час засіданні Галицької Асамблеї заявив голова ГО « Європейська Галицька Асамблея» Володимир Павлів.
За його словами, реформи мають відбуватись знизу. Саме тому у Львові зібралися мери західноукраїнських містечок, громадські діячі та активісти.
- Ми хочемо допомагати центральній владі проводити децентралізацію та проводити реформи місцевого самоврядування. На місцях є чимало проблем, про які не знають у Києві, - сказав він.
Обговорюючи, чим би галичани змогли допомогти центральній владі, учасники засідання висловилися, що Галичина може бути цілком тим пілотним регіоном, тим паровозом, який потягне за собою до Європи всю Україну.
- Я не бачу обмежень, щоби цей шанс не використати. Європейці можуть на це піти так само, як пішли поляки з малим прикордонним рухом. Отже якщо є зрозумілий, контрольований, передбачуваний проект, європейці можуть цілком його прийняти на рівні проектів областей, - каже Володимир Павлів.
На його думку, громадських рад є багато, але вони творяться за принципом обласних чи галузевих. Специфіка ж Галицької – нема поділу на області. А до Громадської ради ввійшли кваліфіковані спеціалісти з хорошими ініціативами. Але які не мають достатніх повноважень на місцях.
Ігор Бригілевич, заступник голови правління ГО «Центр досліджень місцевого самоврядування» вважає, що центральна влада зумисне затягує місцеві реформи, аби не передавати повноваження.
- Треба говорити про відкритість і прозорість влади. Що повинна робити влада – керувати громадянами чи надавати їм послуги? Ми вважаємо, що надавати нам послуги, вони – керувати нами. Так само і що стосується децентралізації, яку ми зараз так чекаємо. Її кожен розуміє по своєму. Влада, до речі, по своєму: замість децентралізації та передачі повноважень на місця, у деяких міністерствах йде укріплення функцій централізації, - каже він.
На думку представника волонтерської організації «Громадська ініціатива Галичини» Романа Островського, громада повинна узаконити жорсткий контроль на місцях за діями чиновників і підвищити штрафні санкції, тому що безкарність породжує вседозволеність.
- Я можу говорити тільки про Івано-Франківськ. Ми знаємо, що у них вже все поділено. І ми чітко розуміємо, що на ті селищні та сільські ради, які між собою об’єдналися і вже та є свій «князьок», - каже він.
Роман Островський стверджує, що людям треба пояснювати не тільки переваги того чи іншого закону, але й те, яким чином громад кість може і буде контролювати чиновників.
"Європейська Галицька Асамблея" і надалі працюватиме над тим аби донести думки громади до центральної влади.