Голова НСКУ звернувся до Арсенія Яценюка з вимогою підтримати українське кіно
Голова Національної спілки кінематографістів України оприлюднив відкрите звернення до прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка.
Голову спілки занепокоїло те, що попри заяви, які були зроблені урядовцем, зокрема під час прем’єри фільму «Поводир», реальних кроків по реформуванню та підтримці українського кіно зроблено не було.
«Національна культура в цілому і кіно як його невід’ємна складова продовжують лишатися на маргінесах. Це не моє суб’єктивне враження, такою є думка громади, яка з дедалі більшим – це так, повірте – роздратуванням реагує на очевидні прояви чиновного і політичного безкультур’я,» – вважає Сергій Тримбач.
Кінематографіст наголошує, що у бюджеті 2014 року на кінематограф із запланованих, після секвестру, 57,3 мільйонів гривень, виділено 24,4 мільйонів, проектом бюджету на наступний рік передбачено, за його даними, 60,3 мільйонів. Тобто три мільйони доларів за нинішнім курсом, або одна десята бюджету одного лишень російського фільму «Сонячний удар» Нікіти Михалкова.
«Означені цифри є смертним вироком нашому кіномистецтву, кіноіндустрії, яка де-не-де почала виявляти ознаки життя. Про яку культурну політику ми говоримо, в такому разі, про яке протистояння Росії в сфері медіа промовляє влада?», - наголосив голова НСКУ.
«Дивовижна річ: за минулої влади, яка так нам не подобалася (і продовжує викликати гнів і презирство) кінематограф фінансувався, в ньому були проведені певні реформи. За влади нинішньої, уперше української і проукраїнської національний кінематограф практично не фінансується і не підтримується», - вважає кінематографіст.
Вчергове представник культури процитував відомий вислів прем’єр-міністра Великобританії Вінстона Черчілля. Не побачивши в держбюджеті Великої Британії на 1941 рік статті витрат на культуру, він сказав: «То навіщо тоді ми воюємо?».
«Навіщо ми воюємо, Арсенію Петровичу? Невже тільки за те, щоби періодично змінювати персоналії у владному списку?
При цьому зважте: абсолютна більшість кінематографістів зовсім не за патерналістську модель забезпечення кіно «усім необхідним». Ні, ми за реформи. Їх ефективність доведено у близькій нам за історико-культурним досвідом Польщі, де кіногалузь фундаментально реформовано», - підсумовує Сергій Тримбач.