Громадські активісти закликали Верховну Раду ухвалити новий мовний закон
На їхню думку, найкращим є законопроект №5670, зареєстрований у парламенті понад рік тому
Після визнання Конституційним судом закону «Про засади державної мовної політики» неконституційним в Україні утворився правовий вакуум, тому парламенту слід ухвалити новий закон про мову, який найбільш повно врегулює публічні сфери та передбачає систему моніторингу і контролю. Про це 6 березня повідомили представники громадськості, які закликали Кабінет міністрів публічно підтримати проект закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» №5670-д та звернулись до Верховної Ради України з закликом ухвалити його в першому читанні.
«Ми закликаємо парламент приступити до розгляду цього законопроекту, не шукати різних приводів та не поширювати ті міфи, які ми чуємо останні 30 років. Міфи про те, що мова не на часі», – зазначив співкоординатор руху «Простір свободи» Тарас Шамайда.
Він також запевнив, що цей закон регулює усі сфери життя українців. У ньому прописана система моніторингу та контролю за дотримуванням закону, яку здійснюватимуть мовні інспектори на всій території України. Законом передбачена система покарання за порушення закону – будь-який українець у разі порушення його прав зможе звернутися до Уповноваженого з захисту державної мови.
«Кожна людина, яка у Маріуполі, Києві, Львові чи будь-якому іншому місті приходить на вокзал купувати квиток чи їде потягом, чи приходить в дитячий садочок і хоче отримати україномовну освіту для дитини, приходить в орган місцевого самоврядування, в лікарню, повинна отримати гарантоване обслуговування та надання послуг державною мовою», – наголосив Шамайда.
Також він закликав фракції у ВРУ не вносити альтернативних проектів – адже 5670-д уже доопрацьований та узгоджений у комітеті, натомість інші пропозиції лише розпорошать голоси.
Як зазначила керівниця проекту «Є-мова» Анастасія Розлуцька наголосила, що держава має створити належні умови задля вивчення українською мови. Наразі громадські активісти вже допомагають російськомовному населення опанувати українську мову – понад 80 волонтерів у 25 містах України організовують безкоштовні курси української мови. Триває також розробка онлайн-курсів української мови для російськомовного населення. Водночас йдеться про те, що послуги з мовних курсів має надавати держава.
Член правління Національної суспільної телерадіокомпанії України, журналіст Юрій Макаров також підтримав проект 5670, водночас він зауважив, що окрім громадських ініціатив із вивчення української, має бути ініціатива держави.
«Вимагати від українця, щоб він з понеділка на вівторок перейшов на українську – нереально. Для цього ми повинні забезпечити українцям, зокрема, російськомовним, можливість такого переходу. Для всіх, хто хотів би опанувати на нормальному рівні, так, щоб не червоніти, українську мову, треба забезпечити такі можливості. І це справа не самодіяльних ентузіастів», – наголосив Макаров.
Активісти повідомили, що представники українських громадських організацій надіслали звернення до прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з проханням підтримати законопроект «Про забезпечення функціонування української мови як державної» №5670-д, окрім того звернулися до ВРУ з закликом ухвалити його в першому читанні.
or
Законопроект підтримали, зокрема, Міністерство культури України, Міністерство освіти і науки України, Міністерство Молоді та спорту України, Держкомтелерадіо, Вчена рада Львівського національного університету імені Івана Франка, Вчена рада Національного університету «Києво-Могилянська академія», Вчена рада Київського національного університету, широке коло громадських організацій, діячів культури та експертів тощо.
Як повідомляв ZAXID.NET, 28 лютого КСУ визнав мовний закон «Колесніченка-Ківалова» неконституційним. Як згодом заявив голова Конституційного суду Станіслав Шевчук, так званий мовний закон було визнано неконституційним через системні порушення процедури його ухвалення, в тому числі не лише порядок голосування, але й порядок розгляду й інші вимоги до цього процесу.
19 січня 2017 року у парламенті було зареєстровано законопроект №5670 «Про державну мову». Його автори пропонують розширити сфери використання української мови у державному та громадському житті, а також у ЗМІ. З текстом законопроекту можна ознайомитися на сайті Верховної Ради.