Гроші, волонтерство і сповільнення. Яким був 2022 рік для IT-галузі
Попри війну, галузь зростала, але прогнози на наступний рік, поки не оптимістичні
Інші блоги автора
- Чому термінали Starlink можуть бути небезпечними на передовій 24 бер 2022, 17:47
- Як проекти місцевої ІТ-спільноти трансформують Львів 10 груд 2021, 12:24
2021 рік став роком небаченого розвитку для IT-індустрії: компанії наймали спеціалістів шаленими темпами, відкривали нові офіси та активно нарощували клієнтську базу. 2022 мав би підхопити тренд, однак повномасштабний наступ Росії змінив плани. IT-галузі довелося оперативно вирішувати питання безпеки своїх працівників, а відтак – релокації. Згодом ситуацію ускладнили ще й блекаути та відсутність стабільного інтернету після масованих ударів окупантів по енергосистемі країни.
Кількість IT-спеціалістів у західних областях України зросла майже на чверть
Повномасштабний наступ росіян змусив багатьох айтівців релокуватися у більш безпечні регіони. Через переїзд спеціалістів зі східних і південних областей, кількість айтівців у західних областях на початок літа збільшилась на 24%. Зокрема, на Львівщину релокувалося близько 4 277 ІТ-спеціалістів. Нині в області працює 37 тисяч айтівців. А свої представництва мають 563 ІТ-компанії, що на 52 більше, ніж у 2021 році. Такі дані нашого дослідження IT Research Resilience.
Релокація фахівців впливає і на економіку регіону. За нашими даними, середні витрати релокованих ІТ-спеціалістів у Львівській області становлять $1 395 щомісяця на харчування, проживання, одяг і дозвілля. Загалом усі айтівці разом щомісяця залишають на Львівщині 13,6 млн доларів, це майже півмільярда гривень на місяць.
IТ – єдина сфера, яка зростала під час війни. Але нині вона йде на спад
Перші тижні повномасштабної війни компанії трохи уповільнили свою роботу. Більшість сфокусувалися на релокейті працівників та комунікації з клієнтами. Однак, перший шок досить швидко минув. Уже у травні, за даними IT Research Resilience, близько 85% ІТ-компаній відновили діяльність повністю або майже повністю. А 65% компаній відзначили зростання доходів у першому кварталі 2022 року.
Незважаючи на виклики, IT-послуги – єдина сфера бізнесу, яка зросла у поточному році в порівнянні з 2021 роком. За результатами 10 місяців експорт IT-послуг у порівнянні з минулим роком виріс на 9,9%, і приніс понад $6 млрд, перевищивши показник 2021 на $542 мільйони. Водночас, якби не повномасштабна війна ця цифра могла бути на порядок більшою. До прикладу, минулоріч IT-індустрія зросла на 36% у порівнянні з 2020 роком.
Крім того, останні місяці експорт IT-послуг скорочується. За нашим даними до кінця року виручка буде близькою до $7,1 млрд. Це найгірший сценарій із тих, які ми передбачали у нашому дослідженні IT Research Resilience ще в травні. За оптимістичним сценарієм ця цифра мала б бути на мільярд більшою.
Причин того, що галузь почала просідати є кілька. Перш за все, це удари росіян по критичній інфраструктурі країни. По-друге, це не вирішені питання бронювання IT-фахівців. Іноземні компанії стали обережніше наймати українських спеціалістів, адже завжди є ризик, що ключового працівника в команді можуть призвати. По-третє, відсутність можливості їздити у відрядження за кордон. У вересні мала запрацювати ініціатива «єВідрядження», яка мала б дозволити виїзд за кордон у робочі поїздки чи конференції під час воєнного стану. Але проєкт постанови повернули на доопрацювання і от уже понад три місяці зрушень щодо цього питання немає. А без особистого контакту з іноземними партнерам, залучення нових проєктів стало в рази складнішим. На фоні падіння експортної виручки це обмеження ще більше загострює стан галузі.
Щоб продемонструвати стійкість сфери, попри все – на початку жовтня Кластер провів у Львові тех-конференцію IT Арена. Рішення робити захід офлайн було ризикованим, але необхідним. Бізнесу не вистачає нетворкінгу та нових можливостей для співпраці. IT Arena стала заледве не єдиним способом показати світу, що галузь продовжує працювати в Україні.
Крім того, це стало можливістю підтримати стартапи, нові компанії, які тільки починають свій шлях у такий складний час. Загалом, ми зібрали близько 1000 відвідувачів та 22 спікерів-експертів, серед яких CEO Baykar Халук Байрактар.
Волонтерство та підтримка України
З перших днів повномасштабного наступу Росії IT-галузь включилася у допомогу державі та ЗСУ. З даними IT Research Resilience, 89% айтівців фінансово підтримують реалізацію проєктів, що наближають Україну до перемоги. З них 14% донейтять більше чверті сімейного доходу.
Львівський IT Кластер спільно з партнерам також долучився до допомоги державі та ЗСУ. З початку повномасштабного наступу спільнота запустила ініціативу Victory Projects, яка покликана приблизити перемогу України. У межах цієї ініціативи Кластер облаштував 7 центрів для тимчасово переміщених осіб у Львові, де забезпечили усім необхідним 1200 спальних місць та організували 25 000 безкоштовних обідів. На проєкт «SKY», який передбачає модернізацію Повітряного Командування «Захід», спільнота Кластера задонатила понад 13 000 000 гривень. Як результат, наші військові почали знищувати на 40% більше ворожих цілей. Завдяки проєкту «Vision», який покликаний розширити функціонал централізованої системи відеоспостереження у Львівській області, швидкість обробки аналітичних даних в системі збільшилася у 100 разів та забезпечує надшвидкий пошук в базі з 2 мільярдів записів по зафіксованих транспортних засобах.
Крім того, Львівський ІТ Кластер забезпечив найважливіші заклади та установи західного регіону України 400 терміналами Starlink, щоб ті могли безперебійно виконувати свою роботу. А завдяки проєкту «Shelter Link» зі зв’язком будуть і школярі, адже кластер разом з партнерами забезпечили роутерами понад 1000 укриттів у школах Львівщини.
Загалом за період з лютого по жовтень цього року Львівський IT Кластер витратив на реалізацію проєктів, що наближають нашу перемогу майже 64 мільйони гривень.
Автономність та адаптивність
Коронавірус у 2020 вигнав усіх IT-спеціалістів з офісів і створив тренд на віддалену роботу. А війна змусила повернутися більшість назад. Через постійні відключення світла, відсутність безперебійного інтернет-зв’язку компанії перетворюють свої офіси на автономні пункти незламності. Це вже не лише про нетворкінг та можливість якісно виконувати роботу, а про осередки нормального життя, де можна за потреби і душ прийняти, і поїсти гарячого. Компанії закуповують генератори, безперебійники та термінали Starlink і продовжують працювати та виконувати замовлення.
2022 рік видався складним для IT-індустрії. Попри те, що галузь продемонструвала силу, згуртованість і високий рівень адаптивності, вже очевидно – 2023-ій навряд буде легшим. Тому спільноті, як ніколи, потрібна підтримка держави. Ми сподіваємося, що уряд все ж запустить в дію програму «єВідрядження». Крім того, затвердить прозорий механізм бронювання ключових працівників тех-галузі, який працюватиме для компаній усіх розмірів: від стартапу до великої корпорації, а також враховуватиме специфіку роботу IT індустрії. Якщо ж найближчим часом ці питання не будуть вирішені, нас може чекати перший за роки незалежності України рік, коли IT не покаже росту у порівнянні з минулим роком.