До теми
У Палаці Потоцьких у Львові триває виставка однієї картини. До кінця грудня можна побачити знаменитий портрет «Інфанти Маргарити», який приписується пензлю іспанського живописця Дієго Веласкеса.
Шлях до Києва
Картина походить з колекції Богдана та Варвари Ханенків. Її було придбано 1912 р. у Берліні на аукціонному розпродажі зібрання гамбурзького колекціонера Вебера. На торги твір потрапив після тривалої мандрівки приватними колекціями.
Тривалий час картина вважалася портретом іншої принцеси – інфанти Маріанни Терези (1638-1683), старшої дочки Філіпа IV від першого шлюбу. Потім вона стала королевою Франції, дружиною Людовіка XIV.
Інфанта Маргарита з музею Ханенків. Фото: Павло Паламарчук
Пізніше було з’ясовано, що дівчинка – молодша дочка короля та його другої дружини Маріанни Австрійської. Інфанта Маргарита Тереза саме завдяки Веласкесу є найзнаменитішою іспанською дівчинкою у світі.
Творчість Дієго Веласкеса є не тільки вінцем іспанського мистецтва XVII ст., але одним з найдосконаліших взірців європейського портретного живопису. Обіймаючи посаду придворного живописця Філіпа IV, художник створив чимало портретів членів королівської родини.
Народження принцеси
Інфанта Маргарита в дитинстві так часто позували придворним художникам, що залишила у світовому малярстві значно яскравіший слід, ніж у політиці.
Її батько Філіп IV мав від першого шлюбу двох законних дітей (і, як стверджує історія, чимало позашлюбних). Проте раптово помер 16-річний спадкоємець престолу Балтасар Карлос. Королеві, що був тоді удівцем, знадобилась нова королева та новий спадкоємець.
Після смерті сина Філіп IV одружився з Маріанною Австрійською, шлюб з якою мав укласти Балтасар Карлос. Тож 44-річний король одружився з 15-річною племінницею, яка до того ж вважалась нареченою його сина.
Через два роки на світ з'явилася Маргарита Тереза, якій вже в дитинстві судилося стати нареченою Леопольда I, який був їй дядьком по материнській лінії й двоюрідним дядьком по батьківській.
Життя у портретах
Завдяки договору про союз із Леопольдом ми маємо так багато портретів маленької інфанти: за деякими джерелами нареченому регулярно відправлялися «звіти». Звичайно, автором багатьох портретів був придворний художник Дієго Веласкес.
На першому відомому портреті Маргариті - три роки. Вона зображена ще у дитячому платтячку.
Дієго Веласкес. Портрет інфанти Маргарити, 1653
Кілька років по тому з’являється наступний портрет. Сукня стає парадовою. А от поза – така сама, адже дітям художник дозволяв спиратися на щось, щоб легше було позувати.
Дієго Веласкес. Інфанта Маргарита (фрагмент), 1655
Наступний портрет був написаний, коли дівчинці виповнилося шість років. Тепер Маргарита позує уже як доросла. У схожій сукні дівчинка зображена на одній із найвідоміших картин в європейському живописі, «Меніни».
Дієго Веласкес. Інфанта Маргарита 1656
Дієго Веласкес. Меніни, 1656 (Фрагмент)
У дев'ять років Маргарита зображена у важкій блакитній оксамитовій сукні.
Дієго Веласкес. Інфанта Маргарита в блакитному, 1659
У десять років Маргарита позує в рожевому. У серпні 1660 року Веласкес помирає. Цей великий парадний портрет після смерті художника дописував його зять Хуан Баутіста дель Масо (існує версія, що саме він, а не Веласкес є автором картини). Картина знаходиться у мадридському музеї Прадо.
Портрет, представлений зараз у Львові, вважають підготовчим до цього монументального полотна. Подібні, невеликі за розміром, поясні портрети Веласкес зазвичай виконував з натури перед тим як, вдягнувши у відповідне вбрання манекен, працювати над парадним полотном.
Дієго Веласкес. Інфанта Маргарита у сіро-рожевому, 1660
Далі вже портрети інфанти писали інші художники. Її образ втрачає ту принадливість, яка є на всіх портретах Веласкеса. У чотирнадцять років Маргариту пише Герард дю Шато, і її образ так сильно відрізняється від попередніх портретів, що складається враження про зовсім іншу людину.
Герард Дю Шато. Інфанта Маргарита, 1665
П'ятнадцятирічну Маргариту написав Хуан Баутіста Мартінес дель Масо, зять Веласкеса. Вона – у жалобі через смерть батька.
Хуан Баутіста Мартінес дель Маса. Маргарита Австрійська, 1665-1666.
Далі у юної інфанти почнеться зовсім інше життя, бо в 1666 році вона виходить заміж та переїздить до Відня. Франсиско Ігнасіо Ріус Іглесіа, очевидно, зобразив Маргариту в передвесільний період. Перед нами знову - юна та приваблива прекрасна дівчина.
Франсиско Ігнасіо Ріус Іглесіа. Інфанта Маргарита, 1666
Наступного року Ян Томас Ван Йєрперен пропонує барокову версію портрета. Маргарита, тепер уже - австрійська імператриця й ця картина є частиною парного портрета імператорського подружжя.
Ян Томас Ван Йєрперен. Імператриця Маргарита Тереза, 1667
І нарешті, остання прижиттєве зображення належить Беньяміну фон Блоку, на якому Маргарита позує з донькою Марією Антонією. Всього за вісім років шлюбу з Леопольдом в імператриці народилося четверо дітей. Але тільки Марія Антонія дожила до повноліття. Маргарита Тереза померла у 22 роки 12 березня 1673 року.
Беньямін фон Блок. Імператриця Маргарита Тереза з донькою ерцгерцогинею Марією Антонією