Історик пояснив, чому не потрібно шукати примирення вояків УПА та Червоної армії
"УПА вела свою війну, яка лише частково хронологічно наклалася на Другу світову. Це була війна за незалежність, що тривала десятиліттями, тягнулася від першої війни за незалежність 1917–1921 років до 1960-го", – наголосив доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка, науковий співробітник Центру досліджень визвольного руху Іван Патриляк в інтерв'ю в інтерв'ю Радіо Свобода.
Він зазначив, що не бачить великого сенсу в примиренні ветеранів Другої світової війни, які воювали в радянській армії і тих, які воювали в Українській повстанській армії.
"Треба розглядати УПА комплексно, – пояснив науковець. – Це був рух, який виріс із довоєнного націоналістичного руху і який не закінчився після війни. Їхня війна – це не була Друга світова війна. Це була війна за незалежність, яка тривала десятиліттями, тягнулася від тої першої війни за незалежність 1917-1921 років і протривала до 1960-го."
Іван Патриляк говорить, що саме так стають зрозумілими мотиви та поведінка учасників визвольного руху: “Тоді зрозуміло, чому, наприклад, коли вже німці відступали з України, було прийняте рішення не нападати на них. Бо вже не було смислу. Вони вели свою війну, яка частково наклалася на Другу світову, хронологічно наклалася”.
Роль і місце воїнів УПА в українській історії, на думку Івана Патриляка, залежить від позиціонування сучасної Української держави: “Якщо ми її позиціонуємо як продукт права української нації на власну державність, на самовизначення, то очевидно, що УПА й ОУН – це типові національні антиколоніальні визвольні рухи, які (звичайно з певними особливостями) існували в усьому світі: від Ірландії, від Латинської Америки до В’єтнаму”.
Нагадаємо, що Іван Патриляк у 2012 році опублікував наукову працю на основі його докторської дисертації «Встань і борись! Слухай і вір…»: українське націоналістичне підпілля та повстанський рух (1939—1960 рр.) . У вересні 2012 року вийшла друком нова книга Патриляка – науково-популярна історія УПА та ОУН від Коновальця до Кука, від зародження мережі до загибелі останнього повстанця "Перемога або смерть: український визвольний рух у 1939-1960 роках".
Як повідомляв ZAXID.NET, 14 жовтня, у День Покрови Богородиці у Львові відзначають 70-річчя УПА. Містом пройшов Марш слави УПА, у якому взяли участь сотні львів'ян. До річниці УПА у Львові вчора відкрили Музей визвольної боротьби. Експозиція музею містить багато фотографій, зброї та особистих речей вояків УПА.
Довідка:
Центр досліджень визвольного руху – неурядова наукова організація, яка вивчає вивчає різноманітні аспекти українського визвольного руху в ХХ столітті, проблеми доступу до архівів, політику національної пам'яті та питання подолання наслідків тоталітарного минулого в країнах Центрально-Східної Європи. ЦДВР є членом Європейської платформи пам'яті та сумління, що об’єднує 29 урядових, академічних та музейних установ із 14 країн Центральної та Східної Європи задля вивчення та поширення інформації про діяльність тоталітарних режимів, вшанування пам’яті жертв.