Кардіохірурги врятували 43-річного львів’янина, якому загрожувала раптова зупинка серця
Йому вживили в серце пристрій, який оберігатиме його від такої небезпеки
До Львівського обласного кардіологічного центру 43-річного львів’янина госпіталізували на різдв’яні свята. Чоловікові важко було дихати, серце працювало зі значними перебоями. Електрокардіограма, яку пацієнту зробили у приймальному відділенні, показала: у нього прискорене і неритмічне серцебиття, повна блокада лівої ніжки пучка Гіса. За даними ехокардіографії серце було збільшене майже удвічі, камери серця суттєво розширені, фракція викиду серця менше 15% (при нормі понад 55%). У плевральних порожнинах накопичилася рідина тощо. Іншими словами, серце хворого будь-якої миті могло раптово зупинитися.
Після грипу почалися проблеми з серцем
Львів’янин повідомив, що минулої зими він захворів на грип. Захворювання переніс важко і після цього й почалися проблеми з серцем. Воно билося неритмічно, при звичному фізичному навантаженні виникала задишка. Згодом йому важко було дихати навіть при найменшому фізичному навантаженні, виникали напади нічної задухи.
Після додаткових обстежень кардіологи встановили діагноз: дилятаційна кардіоміопатія – значне розширення камер серця з втратою його скоротливої функції, часті порушення ритму серця, що проявлялися життєво загрозливими аритміями, які й могли спричинити раптову серцеву смерть пацієнта.
Врятувати чоловіка могла лише операція з імплантації в серце пристрою, який не дасть йому раптово зупинитися. Тобто, вживити в серце трикамерний кардіовертер-дефібрилятор.
Часу на підготовку до операції у кардіохірургів, як повідомив ZAXID.NET завідувач відділення електрофізіологічних обстежень серця Центру Остап Герета, практично не було. Серце було настільки ослаблене, що могло раптово зупинитися будь-якої миті.
Та трикамерного кардіовертер-дефібрилятора у центрі не було (торік МОЗ виділило два таких пристрої, хоч кардіохірурги замовляють 20-30), але рідні пацієнта оперативно придбали його за власні кошти (його вартість – 225 тис.грн). І 11 січня пацієнта прооперували.
Унікальний пристрій, який не дозволяє серцю раптово зупинитися
Операція тривала майже дві години. Оперував чоловіка завідувач віддлення Остап Герета.
Операція, яку зробили львів’янину, доволі складна, вимагає ювелірної точності, хоча і малотравматична. Її проводять під місцевим знечуленням, пацієнт при свідомості. До серця пацієнта кардіохірург дістався, не розрізаючи грудину, через підключичну вену. По ній і завів у серце в потрібне місце електроди, на які подає сигнали батарея трикамерного кардіовертера-дефібрилятора. Її зашили пацієнту під шкіру.
Цей пристрій не дозволить серцю раптово зупинитися
За словами Остапа Герети, трикамерний кардіовертер-дефібрилятор - це дуже розумний пристрій. Фахівці індивідуально налаштовують його для кожного пацієнта і за його допомогою добиваються синхронної роботи камер серця. У пацієнтів з дуже низькою фракцією викиду, як було у львів’янина, дуже високий ризик раптової смерті. А цей пристрій рятує їх від таких випадків, бо не дає серцю зупинитися.
Через декілька днів після операції, як повідомила лікуючий лікар Ірина Шарапова, у пацієнта суттєво поліпшилася кардіограма, з плевральних порожнинах зникла рідина, серце б’ється ритмічно, фракція викиду серця зросла до 25-30%. Чоловік спокійно переносить невеликі навантаження (ходить на відстань 800 м, без задишки піднімається на 3-4 поверхи).
Через тиждень після операції, 18 січня, 43-річного львів’янина виписали додому, де він продовжить медикаментозне лікування.
«Ще одна маленька перемога, ще одне врятоване життя», - написала Ірина Шарапова на своїй сторінці у Facebook. - У нашому центрі в 2018 році імплантовано 14 «складних» приладів, з початку 2019 року - вже два. Хоча насправді пацієнтів, які потребують ресинхронізуючої терапії або імплантації кардіовертера-дефібрилятора в десятки, сотні разів більше. Вони помирають раптово, тихо, вночі, зазвичай, від життєво загрозливих порушень ритму. В кожного кардіолога є такі пацієнти. А імлантація цих «розумних приладів» (при наявності показів), багатьом може врятувати і продовжити життя».
Кардіохірурги закликають при будь-яких порушеннях ритму серця відразу звертатися на консультацію до кардіологів, які при найменшій загрозі скерують пацієнта в кардіологічний центр, де такі операції успішно проводять вже не один рік.