Купол єврейського шпиталю у Львові наступного року відреставрують
Наступного року купол та оздоблення даху колишнього єврейського шпиталю у Львові, що на вул. Рапопорта, 6-8, планують відреставрувати. У лікарні вже склали проект та кошторис реставрації, зараз його погоджують у міській раді. За попередніми розрахунками відновлення купола обійдеться близько двох мільйонів гривень, а майданчика та «зубців» – ще стільки ж.
Головний лікар 3-ої міської клінічної лікарні, яка зараз знаходиться у приміщенні колишнього єврейського шпиталю на вул. Рапопорта, 6-8, Вадим Олійник розповів ZAXID.NET, що реконструювати купол та дах планують поетапно: впродовж 2016 відновлять купол шпиталю, у наступні роки – майданчик під куполом та декоративні зубці даху.
Сучасний вигляд куполу шпиталю
Спочатку, за підрахунками інженерів лікарні, реконструкція куполу мала б обійтись у 1,2 млн грн. Однак через інфляцію ціни на будматеріали зросли, тож витрати на реставрацію довелось збільшити до 2 млн грн.
Як розповів, Вадим Олійник, в Україні черепиці, необхідної для відновлення куполу, не виготовляють. Скоріше за все, її доведеться замовляти з-за кордону. Також черепиця пофарбована у особливі кольори – зараз такої палітри не використовують. Тож фарбувати черепицю доведеться на замовлення.
План реконструкції єврейського шпиталю
Зараз дах і купол лікарні знаходяться в аварійному стані. Аби історична черепиця не осипалась та не падала людям на голови, її обтягнули сіткою. Проте за словами головного лікаря, проблема не лише у відпаданні черепиці з даху, а й в прогнилому склепінні. Воно, на думку лікаря, може в будь-який момент «скластись» і впасти всередину будівлі. Зараз під куполом знаходиться хол лікарні,де пацієнти зустрічаються із відвідувачами.
Керівник лікарні бідкається, на ремонт медзакладу у минулих роках виділяли близько 100 000 грн на рік. Цих коштів абсолютно недостатньо для нормального ремонту лікарні та тим паче для реконструкції історичної пам’ятки.
Довідка.
Єврейський шпиталь у Львові на вул. Рапопорта, 6-8 побудований в неомавританському стилі в кінці XIX – на початку ХХ століття за кошти мецената Мауріціо Лазаруса. Він разом із дружиною за сімейні кошти будували шпиталь близько 12 років, а після будівництва оснастили його найновітнішою на той час технікою.
За шпиталем знаходилось велике єврейське кладовище. Однак в радянський час на цьому місці побудовали «Краківський ринок».
Зараз у стінах пам’ятки архітектури розміщене пологове відділення 3-ої комунальної міської клінічної лікарні. Ця будівля знаходиться в доволі занедбаному стані та потребує капітальної реконструкції.
Вже за часів незалежності, мерія Львова внесла лікарню у список трьох місць, які будуть впорядковані як «Місця єврейської пам’яті». Окрім лікарні, туди входять ще й площа «Трьох синагог» у центрі на площі Арсенальній, та місце масових розстрілів, яке було на території колишнього Янівського концтабору.