Львів позмагається за титул «Місто літератури ЮНЕСКО»
Львівська міська рада та Інститут міста спільно із діячами культури та громадськістю підготували заявку на участь міста в конкурсі від ЮНЕСКО. Щоб отримати можливість взяти участь у конкурсі, заявку міста-претендента повинні підтримати міста, які вже отримали титул «Місто літератури ЮНЕСКО». Подання Львова схвалили Дублін, Единбург, Норвіч, Мельбурн та Краків.
Ініціативу міста підтримало також ряд українських організацій: Національна спілка письменників України, Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів, Українська бібліотечна асоціація, ГО «Культурний формат», Українська асоціація культурологів та Державне науково-виробниче підприємство «Картографія».
До робочої групи, яка працювала над підготовкою Львова до конкурсу, увійшло 16 осіб, а серед них: директор Інституту міста Олександр Кобзарев, доцент кафедри культурології Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова Ольга Муха, президент ГО «Форум видавців» Олександра Коваль, заступник начальника управління культури ЛМР Ірина Магдиш та інші.
Керівником робочої групи з питань формування заявки щодо набуття Львовом статусу «Міста літератури ЮНЕСКО» вибрали Олександра Кобзарєва.
На презентації проекту він заявив: «Львів – це відомий центр спадщини ЮНЕСКО в Україні, коли ми говоримо про архітектуру. Цього року ми вирішили подати заявку на звання «Львів – місто літератури ЮНЕСКО», щоб підкреслити особливе його ставлення до книговидання. Перш за все – це надзвичайно важливий культурний аспект розвитку міста. Вже багато років у місті відбувається Форум видавців і ми хочемо ще більше розвивати українське книгодрукування. Заявка передбачає проведення в місті заходів для популяризації літератури та культурного розвитку міста».
Робота над підготовкою кандидатури тривала з кінця жовтня до кінця березня, що є абсолютним рекордом серед усіх міст-претендентів. Результати конкурсу стануть відомі в листопаді, але це не означає що ініціатори проекту сидітимуть склавши руки.
«Це звання (місто літератури ЮНЕСКО - ред.) до чогось зобов'язує. Ставши «Містом літератури», Львів буде включений до літературних туристичних маршрутів мережі. Мешканці багатьох країн, які цікавляться літературою, будуть поінформовані про появу нового цікавого об’єкту на карті їх зацікавлень і зможуть відкрити для себе понад 100 цікавих письменників, чиї життя і творчість пов'язані зі Львовом». - говорить президент «Форум видавців» Олександра Коваль і додає, - «Відповідно, місто має до цього підготуватися: нові туристичні маршрути, інформація різними мовами, відповідно підготовані об'єкти, які захочуть відвідати гості. Роботи багато і тому потрібно негайно складати плани і братися за їх виконання».
Ініціатори подання заявки сподіваються, що у цьому аспекті буде реформовано роботу бібліотек, буде більше літературної тематики в громадському просторі, а читання стане актуальним, модним, необхідним.
Місто літератури ЮНЕСКО – це частина мережі Креативних міст, яка почала працювати у 2004 році. У попередні роки містом літератури ставали Краків (2013), Норвіч (2012), Рейк’явік (2011), Дублін (2010) та інші. В рамках цієї мережі кожного року визначаються також міста кіно, музики, дизайну, гастрономії та інші.
Нагадаємо, що 21 лютого 2013 року у читальному залі бібліотеки ЛНУ імені Івана Франка відбулася перша конференція з приводу участі Львова у конкурсній програмі ЮНЕСКО на здобуття титулу «Львів – місто літератури», а у вересні управління культури ЛМР спільно з Форумом видавців розпочав роботу над підготовкою відповідної аплікаційної форму на здобуття титулу.