У Львові готують станцію для компостування. Запрацює вона у тестовому режимі вже у вересні. Зараз проект проходить експертизу. Міський компостер для органіки розташований на території очисних споруд.
У спеціальних бортах якраз дозріватиме добриво. Та спершу тут зроблять основу із піску та щебеню, встелять геотекстиль і мембрану. Далі все залиють бетоном. Сюди звозитимуть органіку від мешканців, а також листя і траву із міста.
«Спочатку формується правильний мікс. За рецептурою це має бути перемішано, формуються такі компостувальні борти. Воно кладеться просто на твердій підлозі. Після того включається в роботу те обладнання, яке змішує і забезпечує аерацію», – коментує директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря.
Суміш ще будуть зрошувати. Дозріватиме вона 2-3 місяців. Після чого стане гумусом. Органіку перевізники сміття збиратимуть у спеціальні контейнери із кришками. Їх по місту буде понад три сотні.
Міська рада та організація «Нуль відходів» готує велику інформаційну кампанію про роздільний збір органіки. Зараз почали роботу із ОСББ.
«Ми вже відібрали 4 пілотних ОСББ, в яких активно працює роздільний збір. Мають гарні канали комунікації зі своїми мешканцями, вмотивовані до сортування, і ми доповнимо цей перелік ще й органічними відходами», – каже голова громадської організації «Нуль відходів Львів» Ірина Миронова.
Аби мотивувати львів’ян сортувати сміття правильно, екологи пропонують зробити диференційовану плату за вивіз сміття. Щоправда, для цього треба змінити українське законодавство.
«Якщо вони сортують органіку, відповідно в них зменшується кількість відходів і вони б мали менше платити. Це називається плати за те, що викидаєш. Це та система, яка діє в Європі дуже ефективно», – розповіла керівниця юридичного відділу організації «Екологія-Право-Людина» Ольга Мелень-Забрамна.
Проект компостувальної станції ще проходить експертизу. Та обладнання ЛКП «Зелене місто» вже закупило. Вже у вересні у тестовому режимі у Львові почнуть збирати органічні відходи зі шкіл, садочків та закладів харчування.