Львівська мисткиня Слава Салюк робить нашийники з монет часів Франца Йосифа
На виставці «Географія» авторка показали вироби з хрестами Ємена та Київської Русі
Львівська мисткиня Слава Салюк з половини світу звезла собі оригінальні деталі для авторських нашийників ― Африки, Австралії, Південної Америки. Авторка запрошує на незвичну виставку до галереї «ІконАрт».
Цією творчістю авторка займається вже 18 років. Укладаючи корали, баламути (перламутрове каміння), венеційські намистини, коптійські хрести, афганські, індійські, навіть єменські деталі, створює прикраси на взірець гуцульської зґарди.
«Роблю прикраси, що наче традиційні або давні дукачі. До прикладу, з венеційського скла, корал, і монет з Францом Йосипом ― це набір типовий для українок», ― уточнила мисткиня.
Слава й сама дивується: помітила, що різні культури мають спільні риси. До прикладу, хрест з Ємена дуже нагадує хрести Київської Русі.
«В мене є нашийник, в якому за оздобу ― коптійський хрест, а також маю прикрасу з гуцульським. Вони мають абсолютно ідентичний спосіб карбування. Таке враження складається, що той самий майстер зробив в один час обидві деталі, хоча між ними і часу багато, і кілометрів багато», ― розповіла Слава Салюк.
Це захоплення нашийниками Слава перебрала у батька Любарта Ліщинського. Саме він так назвав ці прикраси, бо носять їх на шиї. Десять останніх років життя він жив у Нью-Йорку, там все й почалося, розказує Слава: «Там йому було сумно і тяжко, бракувало нашої культури, тож він почав робити ті жіночі прикраси з можливих матеріалів, які міг здобути. З того і почалася 25 років тому».
Коли ж згодом Слава приїжджала до Америки, батькові клієнтки часто просили її полагодити їхні нашийники. Тож перші свої вироби спершу продавала там.
Та авторку шанує й Україна. Вже в її доробку ― до півтисячі прикрас.