Львівські митці запрошують на традиційний проект «Від Романа до Йордана»
Художники створювали у текстилі, левкасі, кераміці виставку «Сади»
Молоді львівські митці, серед яких Оля Кравченко, Остап Лозинський, Уляна Нищук, Ярослава Ткачук, знову запрошують на проект «Від Романа до Йордана». Створивши його, художники наполегливо пропонують українцям не купувати до Різдва китайських дрібничок — лише наше, створене в народній традиції. Тож в межах проекту відкрили виставку «Сади» у кав’ярні «Світ кави». Це і живопис, й ікона, і текстильні полотна, і кераміка.
Тож від найрізноманітніших сакральних тем, які брали для виставок у попередні роки, — Богородиця, вертеп, ангели — перейшли до дещо світського контенту, аби був близький кожному. Тож цьогоріч це тема саду. Деревами митці напередодні спеціально надихалися у ботанічному саду.
«Може, так дивно: не Різдвяна тема. Але з іншого боку, зимовий сад має особливий настрій — це також передчуття свята. Ці дерева в інії, в снігу — ну, цього року ми чекаємо цього — але насправді, воно має такий особливий настрій», — пояснила мисткиня Ярослава Ткачук.
Митці запустили цей проект ще десять років тому. Розпочинали вшістьох, тепер митців з десяток. Оля Кравченко та Слава Ткачук тоді чкурнули в Австрію і побачили на ковальському ярмарку, як там бережуть власну традицію. Тож вирішили і наші свята наситити українським: народною іконою, образами на склі.
«Ми хотіли, щоб були і вертепи, й ікона, і народні звичаї. Щоб це все нас об'єднувало. Власне, тоді сформувалася дуже гарна компанія художників, навколо нас були музиканти. І це все було, як карнавал краси, яку ми створювали своїми руками. Це був суцільний вертеп-коляда! Це справді було «Від Романа до Йордана», — поділилася спогадами мисткиня Кравченко.
Ще напочатку підтримував цей проект колишній директор «Дзиґи» Маркіян Іващишин. Художники навіть творили спільно з особливими вихованцями «Карітасу». А ще їздили з виставками у Київ і Чернівці, були учасниками першого різдвяного ярмарку у Львові. Там, кажуть, навіть мали свою хатину-буду з особливим надписом.
«Це був надпис «Зона вільна від китайських товарів». Було все тільки хендмейдівське, роблене руками, українське, з традицією. Люди просто приходили до нас. Навколо хатинки збиралися друзі. Ми грали на гітарі, співали. Там були і Остап Костюк, і Мар'ян Пиріжок. Все об'єднувалося, такий був різдвяний дух цього всього!», — підсумувала мисткиня Уляна Нищук.
Тож у межах проекту «Від Романа до Йордана» цієї п'ятниці, 13 грудня, у Свічковій мануфактурі відкриють виставку «Адвент». А «Сади» будуть у «Світі кави» до кінця січня.