Львівський суддя уникнув покарання за хабар, бо СБУ передчасно знищила матеріали його справи
Екс-судді Залізничного райсуду Львова Ігорю Ганичу скасували покарання за два хабарі через знищенні правоохоронцями матеріали розслідування. Справу львівського судді розглядали більше восьми років, але в лютому 2014 року СБУ з огляду на «політичні події в Україні» вирішила знищити матеріали на Ганича. Через це Верховний суд України вирішив, що переконливих доказів його вини в отриманні хабарів не залишилось.
Про незвичне продовження справи львівського судді першим повідомило видання «Судовий репортер». Затримали Ігоря Ганича ще в лютому 2011 році, через чотири роки після цього, у травні 2015 року, Луцький міськрайонний суд із третьої спроби таки обрав йому покарання – вісім років ув'язнення із конфіскацією всього майна.
У матеріалах справи згадані два епізоди вимагання хабарів – один на 2400 грн, а інший на 400 тис. грн. Перший інцидент стався ще восени 2010 року, коли Ігор Ганич розглядав звичайну справу про розірвання шлюбу. Позов до суду подала дружина, натомість її чоловік попросив суддю не задовольняти вимог жінки. У листопаді 2010 року Ігор Ганич і справді відмовив у задоволенні позову, після чого, за версією правоохоронців, вимагав у чоловіка за це якось віддячити. Суми не називав, тож фігурант справи сам вирішив занести судді 2400 гривень.
Інший випадок стався у лютому 2011 року, коли суддя отримав 400 тис. грн від адвоката обвинуваченого в відмиванні доходів та несплаті податків. Хабар передбачався як плата за призначення умовного покарання. Цей випадок цікавий ще й тим, що адвокат спершу неправильно зрозумів суму хабаря, а потім ще й приніс гроші не в тій валюті. У матеріалах вказано, що суддя просто мовчки показав адвокату десять пальців і додав вголос: «Це з нулями». У грудні 2010 року адвокат приніс судді 10 тис. доларів, але той заявив, що має бути 100 тисяч і записав цю суму на листку. Через місяць адвокат переконав суддю зменшити цю суму до 50 тис. доларів і в лютому 2011 року той таки приніс гроші. Оскільки хабар був не в доларах, а в гривнях, то суддя заявив: «То трохи зле, але нехай…» Того ж дня СБУ затримала Ганича.
Цю справу в судах розглядали більше восьми років і в лютому 2019 року Верховний суд України вирішив, що доказів вини Ігоря Ганича немає. Ключовою підставою для виправдання судді стало те, що СБУ у лютому 2014 року знищила матеріали оперативно-розшукової справи. Серед них були процесуальні документи, якими надавалася згода на спостереження за суддею, передусім – на приховану зйомку моментів отримання хабара. Оскільки самих документів не було, то всі докази, на яких були зафіксовані розмови про хабарі та моменти отримання грошей, суд не міг брати до уваги.
Верховний суд вирішив, що чітких доказів вини Ігоря Ганича у вимаганні хабарів немає і скасував вирок про призначення восьми років ув'язнення.
Додамо, що Ігор Ганич не повернеться на свою роботу, оскільки ще в грудні 2017 року Вища рада правосуддя задовольнила його заяву про відставку. У Залізничному райсуді Львова Ганич пропрацював більше 20 років (до моменту затримання).