Мережа 4G в Україні будується дуже швидко і якісно, – президент компанії «Київстар» Комаров
Президент національного мобільного оператора зв’язку «Київстар» Олександр Комаров у інтерв’ю ZAXID.NET розповів про технологічну еволюцію телекому останнього року, можливості 4G та передумови 5G, а також чому саме Львівська область – стратегічний пріоритет «Київстар».
– Минулого року відбувся довгоочікуваний запуск мережі 4G. За короткий час високошвидкісний мобільний інтернет вже охопив майже всі великі й малі міста. Як ви оцінюєте цей рік роботи?
– Середня швидкість Київстар в мережі LTE вже більше 26 Мбіт/с. Покрили ми за цей рік з лишком майже 68% населення країни. І це ще не кінець 2019 року. Якщо ми візьмемо для прикладу Львівську область, то тут ми вже покриваємо 71% населення. Майже 600 населених пунктів мають доступ до послуг LTE. З моєї точки зору, прогрес величезний. Тільки вдумайтесь, за весь 2016 рік пройшло трафіку мобільних даних стільки ж як за один місяць після запуску 4G. Це значить, що мільйони людей скористались, використовують і тільки нарощують темпи.
– Саме Львівщина на сьогодні є лідером серед всіх областей, з якісним 4G покриттям. Чому саме до західного регіону така увага?
– Тут є два фактори. Перший – органічний. Доля населення, яке мешкає в маленьких містах і селах Львівської області більша ніж в цілому по країні. Відповідно, для того, щоб забезпечувати ці, або випереджуючі темпи покриття населення, треба покривати більше населених пунктів у Львівській області. Друге – ми тут беззаперечні лідери. З досить суттєвим відривом. Наша доля ринку майже 60%. Відтак ми розуміємо, що ми йдемо туди, де є наші клієнти. Де є попит і очікування.
– Після запуску 4G абоненти отримали доступ до сервісів, які були неактуальні без високошвидкісного мобільного інтернету. Що зараз розвивається найшвидше?
– Найпопулярніший сервіс – це, звісно ж, відео. В тому числі в соціальних мережах, таких як Facebook. Також Youtube. Відео займає 50 плюс від усього використання і буде тільки рости. Ми хочемо, щоб люди цим користувались, щоб люди більше часу проводили з мобільним інтернетом. Бо це зручно, особливо в дорозі.
– Стріми, відеодзвінки, прямі трансляції з концертів – це також трендові опції на смартфонах з 4G. І у Львові це особливо актуально. Щойно відгримів масштабний джазовий фестиваль. Як ви готували свою мережу, аби абоненти не мали проблем зі зв’язком?
– Будь-яка масштабна подія – це для нас окремий мікропроект. Ми підсилюємо наше покриття, розуміючи, що кількість людей в окремих зонах міста Львова росте не в два-три рази, а в сотні разів і тому ми використовуємо і мобільних базових станцій. В деяких місцях, де минулих разів ми ставили мобільні базові станції ми вже поставили станціонарні вишки. Ми відповідально ставимося до будь-якого заходу. Для нас піковий трафік, якого ми досягли в мережі, який був майже у два рази вищий ніж середньоденний, був під час інавгурації Президента Зеленського.
– Про які об’єми використання мобільних даних зведених йдеться після переходу абонентів на 4G?
– Щодня абоненти 4G зв'язку використовують 1 петабайт трафіку – таких обсягів даних вистачило б, наприклад, щоб безперервно дивитися фільми онлайн протягом 135 років. Весь цифровий архів бібліотеки США, включаючи аудіо і відео записи, займає 7 петабайтів – наші абоненти в мережі 4G використовують це кількість мобільного дати за тиждень. І нас це тішить, бо ми розуміємо, що люди все активніше користуються тими послугами, які ми їм надаємо. Ми відіграємо в їхньому житті все більшу роль. Навіть, якщо вони цього не помічають. Ми дуже багато інвестуємо. В цілому галузь інвестує 29% від своїх прибутків в нову мережу, в розвиток і це без урахування вартості ліцензії. Це великі кошти. Ми багато інвестуємо і слідкуємо за якістю свого зв’язку.
– Не вщухає хайп довкола 5G. То коли можна очікувати?
– Я розумію, що 5G в Україні буде. Це не неминуче, це еволюційний процес. Я проти того, щоб здаватись, аніж бути. Я проти цих хайпових тенденцій. Це призводить до глибокого розчарування. Люди будуть принципово очікувати одне, але вони цього не отримають.
Пригадуєте запуск LTE і леопардове покриття. Всі оператори стільки разів сказали, що це леопардове точкове покриття, але нам досі дзвонять абоненти, які незадоволені покриття.
Мені здається, що безвідповідально казати про запуск 5G не завершивши повноцінну побудову 4G мережі. Наразі саме LTE – це основа для розвитку.
– На запуску 4G в Україні не піарились хіба ліниві чиновники. Що це дає державі?
– Україна в 2018 році посіла перше місце в світі за співвідношенням доходів мобільного зв'язку до інвестицій. Майже 18 млрд грн – стільки інвестували три оператори мобільного зв'язку в 2018 році. Це, зокрема, витрати на будівництво інфраструктури, купівлю ліцензій, плата за радіо частоти і т.д. Дійсно галузь є стратегічною. Галузь управляє критичною для держави структурою і забезпечує щодня мільйони людей сервісом з рівнем стабільності понад 99%.
За рекордно короткий термін – всього рік – Київстар підключив до зв'язку 4G понад 6,5 тис. населених пунктів, де проживає майже 68% населення країни і ми продовжуємо підключати нові населені пункти. Наше завдання - дати доступ до цифрових послуг максимальній кількості жителів України.