Мешканці будинку на вул. Сербській,4 знищили автентичні столітні вікна (фото)
За це їм загрожує лише 850 грн штрафу
Мешканці будинку на вул. Сербській, 4 в центрі Львова поміняли автентичні вікна у своєму помешканні на пластикові, аби економити на енергоресурсах. Віконні рами столітньої давності львів’яни викинули на смітник, а ліпнину, частина якої відвалилась під час встановлення нових вікон вважають неприємною випадковістю.
Інформацію про те, що в історичній частині Львова мешканці однієї з квартир на вул. Сербській, 4 міняють дерев’яні автентичні вікна на пластикові на своїй сторінці помістив користувач соцмережі Facebook Олександр Шутюк.
Фотофакт, як львів’яни використовують старі вікна як огорожу у дописі молодого чоловіка супроводжує емоційний коментар.
«Чергове віконне покращення на Сербській. Старі вікна з шикарними латунними ручками використовують в якості огорожі», - написав Шутюк.
Через три години після публікації у соцмережі, на третьому поверсі будинку на вулиці Cербській, 4 вже стояли новенькі пластикові вікна. Під одним із них під час встановлення у віконну пройму відвалився шматок ліпнини, на її місці зараз видніється монтажна піна.
ZAXID.NET навідався до мешканців квартири, які вирішили таким чином обійтись із вікнами будинку, якому більше ста років та котрий належить до пам’яток архітектури місцевого значення.
Мешканка квартири на Сербській, 4 Галина Студенникова розповіла, що змушена була міняти вікна у своїй квартирі, аби в приміщеннях зберігалось тепло, а також тому, що старі вінка були зовсім трухляві.
«Я боялася, що при наступному митті вікон вивалюсь разом з цими рамами на вулицю. Крім того, мені треба буде платити за газ шалені кошти, то я мушу якось утепляти квартиру», - пояснила Галина Студенникова і продемонструвала нам частину струхлявілої віконної рами.
Вона також розповіла, що пластикові вікна обійшлись їй у 10 тис. грн, а поміняти їх була змушена ще й тому, щоб не страждати від галасу, який щодня створюють вуличні музиканти та туристи у центрі міста.
«Це неможливо постійно слухати, ці старі вікна не мали звукоізоляції, ми спати не можемо ночами. Моя дитина лягає спати не раніше дванадцятої ночі, поки все трохи не заспокїться», - пояснила жінка.
У відповідь на запитання, чи намагалась пані Студенникова взяти участь у програмі з відновлення та реставрації старих вікону в історичній частині Львова, яку вже багато років у нашому місті проводять міська рада та німецький фонд GIZ, львів’янка сказала: «Ми чули про цю програму по радіо, тому знаємо, що потрапити у неї зараз неможливо, бо список охочих відновлювати вікна переповнений. Тому навіть і не пробували».
За словами Галини Студенникової, автентичні вікна, які сьогодні зняли з фасаду будинку на Сербській, отримала компанія, яка встановлювала пластикові склопакети у квартирі.
«Ми віддали їх хлопцям, які нам вікна встановлювали. Вони їх кудись вивезли, вони нам були непотрібні», - розповіла пані Галина.
Начальник управління охорони історичного середовища Львівської міськради Лілія Онищенко розповіла ZAXID.NET, що помітила, як міняють старі вікна у будинку на Сербській ще о 8:00 ранку і звернулась до власників квартири з проханням пояснити, чи мають вони право на заміну вікон у пам’ятці місцевого значення, на що отримала заперечну відповідь.
«Власник повідомив мені, що не має ніякого дозволу і все одно поміняє вікна, і ніхто не зможе його зупинити», - розповіла чиновник.
Вона також повідомила, що просила власника квартири віддати управлінню охорони істричного середовища автентичні вікна, однак той відмовився.
«Я просила його: давайте ми заберемо ці вікна, вони мають не менше сотні років, про їхній вік, зокрема, говорять характерні віконні ручки, ми могли б їх реставрувати. Однак він відмовивя категорично, сказав, що то є його власність і він робитиме з нею все, що захоче», - зазначила Онищенко.
Ручки на вікнах можна було б реставрувати та зберегти. Фото: ZAXID.NET
За словами Лілії Онищенко, управлінці міськради вже склали акт про фіксацію порушення, наступним кроком буде адмінпротокол та штрафні санкції. На судове рішення, яким би можна було змусити порушника відновити вікна до попереднього стану в управлінні надії не мають, бо практика свідчить про протилежне.
«Буде штраф, напевно на гривень 850, не більше. Прогнозую, швидше за все власник квартири доведе, що має дуже низьку зарплату і отримає мінімальні штрафні санкції. Подамо до суду. Однак, найімовірніше рішення буде на користь мешканця, бо така у нас сьогодні судова практика», - пояснила Онищенко.