Мешканці села на Львівщині самі виробляють електроенергію і можуть продавати державі
У селі Варяж, що на Львівщині, з'явилась сонячна електростанція. 20 сонячних панелей, які поглинають енергію сонця і перетворюють в електрику, ― не ініціатива чиновників, а самих людей. Люди звикають до інновації і вже відчувають її переваги.
«Ми раніше не бачили такого, лише в інтернеті, але вже знаємо, де який кабель підключається», — розповідають селяни.
«Енергія іде від сонячних модулів на інвертор, який акумулює енергію в акумулятор. Тоді ми налаштовуємо таймер, наприклад, в 9 годині воно вмикається, а в 2-ій ночі вимикається і все автоматично», — розповідає член ініціативної групи Юрій Городько.
Ще донедавна Ользі ввечері було страшно просто вийти з дому чи повертатись з роботи, адже жодна із вулиць Варяжа не освітлювалась.
«Мені було страшно вступити в яму, поламати каблуки», — розповідає Ольга.
Діти на темних вулицях уявляли привидів, дорослі ходили з ліхтариком. Допоки влада нічого не вирішувала, люди подали заявку в програму розвитку ООН. Громада запропонувала встановити в селі сонячні батареї і отримала 15 тисяч євро. Ще 49 тисяч знайшла районна рада, 260 тисяч дала сільська рада. А громада зібрала 33 тисячі гривень . Тепер електроенергії є навіть надлишок, який село може продавати державі по зеленому тарифу.
Та на цьому ініціативи людей не завершуються. Люди уже збирають кошти і розписують проект на реставрацію сторічного польського будинку, а ще мріють відреставрувати старий польський костел, який занедбали при Радянському Союзі, а за незалежності так і не спромоглись відновити.
«Приїжджають поляки, оглядають і прикро за нас українців...», — розповідає мешканець села Василь.
Сонячні батареї для цих людей лише перший крок. Селяни кажуть, що громада у Варяжі споконвіків ― сила, адже колись їхнє село було знатним польським містом з Магдебурзьким правом.