Миколаївський суд першим в Україні скасував регіональний статус російської мови
До теми
Миколаївський окружний адмінсуд визнав не чинним рішення обласної ради щодо надання російській мові статусу регіональної. З позовом про скасування рішення облради до суду звернулася прокуратура.
Як відомо, Миколаївська обласна рада, разом у 2012 році з метою реалізації закону «Про засади державної мовної політики» вирішила, що на території Миколаївської області поряд з українською мовою як державною діє російська мова як регіональна. До неї мали бути застосовані заходи, спрямовані на використання регіональних мов. Водночас Конституційний суд в лютому цього року визнав цей закон таким, що не відповідає Конституції.
Відповідно до ст. 10 Конституції, державною мовою в Україні є українська мова. Оскільки обласна рада самостійно не вжила заходів до приведення рішення у відповідність з чинним законодавством, перший заступник прокурора області звернувся до суду з позовом про визнання нечинним рішення обласної ради щодо надання російській мові статусу регіональної. Суд погодився з доказами прокурора, визнавши протиправним та скасував рішення Миколаївської облради, повідомила прес-служба обласної прокуратури.
До слова, в 2012 році російська мова отримала статус регіональної ще у низці регіонів України, адже визнаний у лютому 2018 року неконституційним закон передбачав, що регіональною на території району, області чи населеного пункту може бути мова, якою спілкуються щонайменше 10% жителів цієї території. Відповідні рішення ухвалювали місцеві ради.
Станом на 31 липня цього року відомо про скасування такого рішення лише Генічеською районною радою Херсонської області. Натомість скасування рішення місцевої ради щодо вже неконституційного закону через суд стало першим публічно відомим в Україні. Однак прецеденти, коли місцеві ради ухвалювали, а суди скасовували рішення, що стосуються російської мови, були і раніше, зокрема – на Дніпропетровщині в 2006 році та на Донеччині у 2010 році.