До теми
Ще 11 грудня стало відомо, що Львів отримав статус «Міста літератури ЮНЕСКО» у рамках програми Creative Cities («Креативні міста»). У 2016-му році праця над тим, аби цей статус підтвердити, має стати одним із пріоритетів літературного середовища та влади міста. Які привілеї та які обов'язки отримує Львів разом з почесним статусом?
Розібратися з усіма цими запитаннями ZAXID.NET допоміг член робочої групи проекту Григорій Семенчук. Отже, найголовніше про «Місто літератури ЮНЕСКО» у запитаннях та відповідях.
Що таке мережа креативних міст?
Мережі креативних міст ЮНЕСКО до 2015 року налічувала 69 міст з 32 країн світу. Наприкінці 2015-го до мережі приєдналися ще 47 міст. Львів у цій мережі є єдиним українським містом.
Основною метою проекту є створення умов для розвитку співпраці між містами з різних країн, які розглядають креативний сектор в якості основного пріоритету стійкого розвитку території, ресурсу для залучення жителів в культурне життя і розвитку культури в цілому.
Крім літературного напряму, в Мережі представлені міста, які вибрали як вектор свого культурного розвитку кіно, гастрономію, медіамистецтво, дизайн, народну творчість та музику. Літературний напрям у Мережі представляють такі великі європейські міста, як Прага, Единбург, Краків, Рейк'явік, Дублін та інші.
Мережа креативних міст ЮНЕСКО була створена в 2004 році. Учасники зобов'язуються співпрацювати та розвивати партнерські відносини з метою сприяння творчості та індустрії культури, обмінюватися передовим досвідом, а також враховувати культуру при розробці планів економічного та соціального розвитку.
Пам'ятник Івану Федорову у Львові. Фото: photo-lviv.in.ua
Чому саме Львів?
Львів здобув цей статус лише з другої спроби. Перша заявка, яку подали у 2013 році, була відхилена. Тоді основним зауваженням було те, що у Львові бракує літературних заходів. Заявку на вступ подавали Львівська міська рада та Інститут міста спільно із діячами культури та громадськістю.
Щоб отримати можливість взяти участь у конкурсі, заявку міста-претендента мали підтримати міста, які вже отримали титул «Місто літератури ЮНЕСКО». Подання Львова схвалили Дублін, Единбург, Норвіч, Мельбурн та Краків.
Моніторинг ЮНЕСКО розпочинається задовго до заявки, ще тоді, коли місто лише висловлює намір її подавати. Подання аплікації на звання міста літератури є своєрідною науковою роботою. У заявці йдеться і про літературну спадщину міста, про те, що відбувається зараз і про те, як планується розвинути місто найближчими роками.
Cпадщина у Львові є дуже великою. Саме Львів дав Україні першу друковану книгу. 1574 року вийшла в світ перша на Україні точно датована книга, славетний львівський «Апостол» – праця Івана Федорова. 1585 року засновано друкарню Успенського братства – найстарішу безперервно діючу до цього дня типографію у Східній Європі. Закладені 500 років тому традиції активно розвиває сучасна видавнича сфера, а на букіністичному ринку під пам’ятником славетному Івану Федорову і досі можна купити книги із минулих століть.
Окрім того, у Львові відбувається конкурс україномовного видання.
Львів дав світові непересічні імена літературні імена – Леопольд Захер-Мазох, Станіслав Лем, Богдан-Ігор Антонич, Іван Франко, Бруно Шульц, Адам Заґаєвський, Єжи Станіслав Лец, Шимон Шимонович. Усі вони черпали натхнення і формували свій літературний хист саме у «місті мрій» (за висловом А. Заґаєвського).
Крім того Львів можна назвати столицею українського перекладу. Безліч найвидатніших творів класичної та сучасної світової літератури отримали українське «обличчя» саме завдяки перекладачам міста. І це дуже важливо, щоб Львів існував на літературній мапі світу.
Які проекти можуть стати обличчям, базою «Міста літератури»?
Від 1994 року у Львові що вересня відбувається Форум видавців та Львівський міжнародний літературний фестиваль. Це найбільший український книжковий ярмарок та один з наймасовіших заходів подібного типу в Східній Європі. Щороку на Форумі обирають та широко промують кращу книгу року.
Започатковуються нові фестивальні ініціативи. Минулого року з’явився Місяць літературних читань, українсько-німецькі дні літератури. Ці проекти будуть мати своє продовження.
Існує також «Молода Республіка Поетів», літературний проект, що гуртує літературну молодь з усієї України. Є «Драма.UA» потужна платформа для презентації молодих драматургів та постановок сучасних п’єс.
Є дуже багато видавців. Львівські видавництва стабільно входять до числа найкращих в Україні.
Вистава «Лондон» («Драма.UA»). Фото: «Драма.UA»
Що має робити Львів у статусі Міста літератури?
«Ми не отримаємо грошей за цей статус. Але це - визнання нашої роботи, та доступ до мережі інших міст, що беруть участь в програмі Creative Cities», - розповіла Богдана Брилинська з управління культури ЛМР.
Львів планує взяти на озброєння досвід інших міст та створити групу, яка мала би об’єднувати усі ініціативи, стати центром «Міста літератури». Усі вдалі проекти, які існували, мають існувати й надалі.
Також Львів має хороших бібліотечний потенціал. Для його розвитку потрібно дещо змінити законодавство та провести реформу у цій сфері, оновити фонди тощо.
«Ставши «Містом літератури», Львів буде включений до літературних туристичних маршрутів мережі. Мешканці багатьох країн, які цікавляться літературою, будуть поінформовані про появу нового цікавого об’єкту на карті їх зацікавлень і зможуть відкрити для себе понад 100 цікавих письменників, чиї життя і творчість пов'язані зі Львовом». - розповіла президент Форуму видавців Олександра Коваль.
Форум видавців у Львові. Фото: ZAXID.NET
Що залежить від львівської влади, а що від літературного середовища міста?
Все, що робилося у сфері літератури, робилося активістами, окремими людьми, які намагалися робити якісь заходи. Від літературного середовища залежить те, що завжди. Міська влада не може видавати книжки чи літературні часописи, не може займатися літературними проектами. Це і залишається за середовищами. Головним є генерувати контент та гідно його презентувати і в Україні, і за кордоном.
Завданням міської ради є його підтримувати. Крім того, існує багато базових точок для розвитку літератури у Львові, які знаходяться у комунальній власності: бібліотеки, будинку культури тощо.
ЛМР планує прийняти першу в Україні програму підтримки і розвитку читання, яка включає безліч заходів. У місті заснована літературна премія, є освітні програми. Також має відбуватись підтримка уже наявних проектів. Крім того закладено кошти для оновлення бібліотечного фонду.
Які міста також отримали статус і як Львів виглядає поряд із ними?
Львів став першим українським містом, що увійшло у мережу креативних міст. Він міг би бути першим і на усьому пострадянському просторі. Але ЮНЕСКО є і політичною структурою, тож такий же статус отримав і російський Ульяновськ.
«Думаю, таке рішення є даниною політкоректності. Мені це смішно, адже я ніколи нічого не чув про літературне життя Ульяновська. Це би краще сприймалось, якби це був Санкт-Петербург чи Москва. Тепер маємо два полюси: Единбург та Ульяновськ. Тепер нам потрібно бути точно кращими за Ульяновськ та не гіршими за Единбург», - вважає Григорій Семенчук.