На Львівщині торік не виявили ВІЛ-позитивних новонароджених
2009 року не зафіксовано випадків передачі ВІЛ при народженні від матері до дитини, – повідомила 1 грудня під час прес-конференції у Львові головний лікар обласного СНІД-центру Мар’яна Служинська.
За її словами, епідемія ВІЛ/СНІДу продовжує поширюватись як на Львівщині, так і в Україні. Проте збільшується кількість передачі захворювання саме статевим шляхом.
«Це означає, що з групи ризику – середовища ін’єкційних наркоманів захворювання починає виходити в загальну популяцію… Захворюваність на Львівщині менша, аніж на Сході та Півдні країни, проте ріст кількості хворих спостерігається і показники смертності також насторожують», – зазначила вона.
Мар’яна Служинська розповіла: «Щодо попередження передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини, тут ми досягнули певних результатів. Наприклад, 2009 року не зафіксовано випадків передачі ВІЛ при народженні від матері до дитини. Вагітні жінки мають змогу отримувати профілактичні засоби, аби уникнути зараженню дитини», – каже вона.
Фактично 99,5% вагітних жінок, які звертаються у жіночу консультацію, проходять тестування.
«Якщо ВІЛ-позитивна жінка прийматиме профілактичні засоби, а також не годуватиме дитину своїм грудним молоком, то є ймовірність 98-99%, що вона народить здорову дитину», – запевнила Мар’яна Служинська.
З її слів, за три квартали 2010 року в області виявлено 73 вагітних жінки з позитивним ВІЛ-статусом, з них 14 про нього знали.
Разом з тим, за словами Мар’яни Служинської, вдалося покращити доступ уразливих груп до тестування на визначення ВІЛ-статусу.
«Найбільша концентрація хворих залишається серед ін’єкційних наркоманів, жінок комерційного сексу, і значно меншою мірою, серед чоловіків, які мають секс з чоловіками… На сьогодні у області близько 300 осіб отримують антиретровірусні препарати (АРТ) разом з тим, є низький рівень відмов від АРТ», – каже вона.
Але проблемою, за словами медика, залишається невелика кількість людей, які здають тести на визначення ВІЛ-статусу.
«Населення не вмотивоване здавати тести. Люди досі думають, що СНІД – це проблема, якщо не Африки, то Донецька. А це вже не так», – наголосила Мар’яна Служинська.
Медики закликають людей дбати про своє здоров’я і здавати тест на визначення ВІЛ-статусу.
Зокрема, Мар’яна Служинська наголосила, що пізнє виявлення цієї недуги зменшує шанси на хороший життєвий прогноз. Так, з усіх вперше виявлених хворих, 1/3 – уже в стадії СНІДу, саме у зв’язку з пізнім виявленням.
Як інформував ZAXID.NET , у Львівській області на 1 жовтня 2010 року офіційно на обліку знаходилося 1722 ВІЛ-інфіковані особи, з них – 193 дітей.