На Замарстинівській замість асфальту дорогу перемостять бруківкою
До теми
На ще одній львівській вулиці відновлять автентичне дорожнє покриття. Йдеться про вулицю Замарстинівську. Там під час підготовчих робіт до капітального ремонту розкопали бруківку під старим асфальтом. Камінь не весь ідеальний, зізнаються дорожники. Та попри це повернуть його на вулицю.
Зінаїда Іванівна — старожил цього району. Тут мешкає змалечку і добре пам'ятає як за «совєтів» древній камінь застелили асфальтом. Пригадує, що бруківкою були вимощені і тротуари.
«Я тут виросла. Я цей район добре знаю. Пам'ятаю, що тут була бруківка. Було гарно. Точно в 60-их роках. Думала, що вони роблять, для чого бруківку засипають. І от маєте результат», ‒ розповідає місцева мешканка Зінаїда Іванівна.
Ремонтники жартують, що відновлення вулиці Замарстинівської можна було б завершити просто знявши шар порепаного асфальту. Однак, на деяких ділянках замощення відсутнє.
«Виявилося, що бруківка лежить тільки в межах проїжджої частини. Самі трамвайні колії не замощені бруківкою. І фактично є менше половини від тієї кількості, яку нам потрібно вкласти назад за проектом», ‒ розповів у коментарі головний інженер компанії «Онур» Віктор Онищук.
Попри це замощувати бруківкою будуть усю вулицю після заміни каналізаційного колектора. Цього разу вирішили відмовитись від трамвайних плит в проекті. Тож камінь викладуть по усій проїжджій частині. Місто має на складах достатню кількість резервного матеріалу, запевняють у «Львівавтодорі».
«Межі реконструкції вулиці передбачають від вулиці Гайдамацької до Торф’яної. Є розуміння, що ця вулиця застелена бруківкою. В деяких місцях її немає. Але після демонтажу дорожнього полотна в нас буде чітка картина по кількості бруківки», ‒ розповів у коментарі ZAXID.NET керівник ЛКП «Львівавтодор» Роман Познанський.
Історик Іван Сварник підтверджує: радянська влада масово ховала австрійську бруківку під дешевим на той час асфальтом. Тоді на Львівщині активно видобували нафту, а відходи переробки використовували для дорожнього покриття.
«В радянський час намагались взагалі всю бруківку покрити зверху асфальтом. Частину цього відновили в кінці 80-их ‒ 90-их. Тобто відновили те покриття, яке існувало. Цей процес мав би тривати», ‒ говорить Іван Сварник.
За словами історика, Замарстинівська ‒ не остання львівська вулиця, яка приховувала весь цей час бруківку. І «поклади» вічного каменю є не лише в самому центрі міста, а й на околицях Львова.
Нагадаємо, реконструкція Замарстинівської від Гайдамацької до Торф’яної обійдеться майже у 85 мільйонів гривень. Її ремонтуватимуть 22 місяці.