«Наша діяльність виправдана, і навіть більше»
Директор ЛКП «Муніципальна варта» Богдан Мільяр
Львів став одним із перших міст в Україні, де ще 17 років тому створили паралельну силову структуру, яка, на відміну від поліції, безпосередньо підпорядковується місцевій владі. Але права й обов’язки муніципалів, як і їхня діяльність загалом, більшості львів’ян незрозумілі – можливо, тому вони і викликають численні нарікання. Сьогодні у студії ZAXID.NET LIVE директор ЛКП «Муніципальна варта» Богдан Мільяр. Доброго вечора, пане Богдане.
Добрий вечір.
Отже, розкажіть, скільки загалом у «Муніципальній варті» людей і чим вони займаються.
Станом на сьогоднішній день у «Муніципальній варті» працює 260 осіб. До 3 вересня таких людей, згідно зі штатним розписом, було 355. З 3 вересня ми розпочали процес скорочення чисельності штату у зв’язку з тим, що були численні нарікання і тих самих депутатів, що гроші вливаються невідомо куди, що роздутий штат. Таким чином, вирішили оптимізувати чисельність «Муніципальної варти» до 211 людей, які фактично вже з 3 грудня будуть працювати за новим штатним розписом.
А чим ця цифра обумовлена – 260 людей? Чому не 1000 чи 30?
Чим обумовлена? «Муніципальна варта» займається здебільшого охороною громадського порядку, охороною комунальних об’єктів міської ради. В тому числі, займається боротьбою зі стихійною торгівлею або з тими чи іншими порушеннями правил благоустрою в місті. Чому 355? Тому що в січні місяці 2019 року депутатами міської ради було прийнято ухвалу, відповідно до якої 27 об’єктів комунальної власності повинні бути передані під охорону «Муніципальній варті».
Також, відповідно до інструкцій, які передбачають охорону по даних об’єктах – тобто повинна бути певна кількість постів на тому чи іншому об’єкті. Це, зокрема, ЦНАП, районні адміністрації, міська рада, ЛКП «Збиранка» та ті чи інші об’єкти, які повинні охоронятися саме «Муніципальною вартою». У зв’язку з тим було розширено штат. Зараз, після перемовин з депутатами, з комісіями депутатськими, було прийнято рішення про те, що балансоутримувачі деяких комунальних об’єктів передбачають для себе кошти, грають тендер і, таким чином, охорону будуть забезпечувати ті охоронні фірми, які мають ліцензію на охоронну діяльність. З 3 грудня ми оптимізували ту кількість об’єктів.
І скільки їх залишилося? Скільки об’єктів ви маєте охороняти?
Поки що ми охороняємо, відповідно до ухвали, 27 об’єктів. Тобто до кінця року ми так і будемо охороняти. Вчора була сесія міської ради – нам надали право залучати інші підрядні організації на тендерній основі. І фактично з 3 грудня частина об’єктів буде передана по тендеру тій охоронній фірмі, яка виграє цей тендер. Тому що фізично людей в нас вже з 3 грудня не буде.
Тобто ви будете головним підрядником чи розпорядником цих коштів? Чи ці об’єкти…
Ні. Тобто нам будуть поповнювати статутний капітал до кінця року ще на ці об’єкти, а ми – відповідно, як посередники.
Ви будете винаймати собі допомогу.
Так, по тендеру.
Скажіть, будь ласка, от ви кажете, що займаєтеся, зокрема… Ми про стихійну торгівлю ще поговоримо, але ви над благоустроєм маєте здійснювати якийсь контроль. Як це виглядає? Я ні разу не бачив, щоби муніципали якимось чином реагували чи якось впливали на благоустрій.
Багато хто не бачить і багато хто не розуміє – це не тільки ви не розумієте. Також є люди, які теж взагалі не розуміють, що таке благоустрій. Благоустрій – це є той самий продаж товарів, надання послуг без відповідної ліцензії в центральній частині міста.
Це стихійна торгівля, так?
Не тільки стихійна торгівля. Це не тільки торгівля продуктами харчування – це торгівля кульками, торгівля тими пташками, які по площі Ринок запускають літачки, це ті ж самі машинки біля Оперного театру, де діяльність є забороненою. Ці обов’язки теж покладені на «Муніципальну варту».
І от машинки далі є, літачки чи пташки запускають на площі Ринок – тобто це все працює. На площі Ринок в принципі ніхто безкоштовно не працює – всі люди, які там, заробляють на туристах…
Враховуючи той факт, що Львів – туристичне місто – так, дійсно, воно є, воно і далі залишається, було і, я думаю, що в майбутньому теж буде залишатися. Тому що, як то кажуть, не було би попиту, не було б пропозиції. Попит завжди є на такі речі – дуже багато там мамів гуляє з дітьми. І кожна дитина бачить кульку, вона просто…
Я розумію – але ваша функція? Ви цьому протидієте?
Звичайно.
Як ви протидієте, якщо воно щодня…
Щодня, звичайно. Ми підходимо до тих осіб, просимо надати документи на продаж – можливо, людина має дозвіл або дозвільні документи відсутні, після чого, якщо особа має при собі документ і надає їх – на особу складається протокол по 152 статті [КУпАП] про порушення правил благоустрою в місті. Зазвичай такого дозволу особи не мають, оскільки такий не видається.
Якщо особа відмовляється назвати свої дані (або ми встановити їх, відповідно, не можемо, тому що законом ці повноваження покладено на поліцію) – ми викликаємо Національну поліцію, приїжджає поліція і в присутності поліції на особу складається протокол по 152 статті. Такий протокол іде на адміністративну комісію в районну адміністрацію, яка вирішує питання про притягнення даної особи до адміністративної відповідальності. Там максимальний штраф передбачається – 1700 гривень.
Але все-таки особу цих людей встановлює поліція?
Так.
Бо куди тоді посилати повістку?
Звичайно, встановлює поліція. Деякі особи надають свої дані – тобто ми самостійно встановлюємо такі дані.
І незважаючи на це, вони щодня з’являються на площі Ринок.
Вони щодня з’являються – як гриби після дощу.
Тобто це такий вигідний бізнес, що можна платити штрафи? Чи вони просто не платять штрафів?
Я думаю, що так – це настільки вигідно.
Благоустрій, в моєму розумінні, зокрема передбачає певну чистоту в місті. І в цьому контексті в місті всі власники собак мають прибирати екскременти за ними, але дуже часто можна побачити, що вони цього не роблять, а муніципали спокійно проходять – як і решта львів’ян, спокійно це спостерігають, ніяк на це не реагують. Оштрафуєте чи ні?
Питанням вигулу собак і тому подібним «Муніципальна варта», на превеликий жаль, не наділена правом складати, тому що це не зовсім порушення статті 152 – там є окрема стаття.
Це ж пряме забруднення. Це ж порушення благоустрою, коли на хіднику…
Якщо патруль «Муніципальної варти» бачить таке порушення, то він, відповідно, також викликає Національну поліцію, оскільки зазвичай особи відмовляються назвати свої дані або кажуть, що вони не мають при собі документів. То викликається Національна поліція, і вже спільно з Національною поліцією, з патрульною, вже безпосередньо патрульна поліція складає протокол.
Дивіться, якраз в постанові міської ради написано, що оцим контролем мали займатися муніципали. Але я так розумію, що ви безпосередньо самі нічого не можете зробити – ви фактично можете тільки викликати поліцію, так?
Протокол ми маємо уповноваження скласти, відповідно до рішення 57 міської ради. Тобто ми маємо повноваження скласти протокол по 160 статті або стаття 152. 160 – це вулична торгівля з рук в невстановлених місцях, що є найбільшою проблемою, зокрема Львова.
Якщо вулична торгівля: це теж, всі знають, де відбувається вулична стихійна торгівля. Муніципали знають – це не так далеко від Ратуші, вони там бувають, але…
Стихійна торгівля – це дуже болюче питання. Тому що зараз в нас є відділ проведення рейдів у «Муніципальній варті», який налічує 11 людей. Ці 11 людей займаються боротьбою зі стихійною торгівлею по всьому Львову. Розумієте, що 11 людей на мільйонне місто – це є просто крапля в морі.
Можливо, ви зосередитеся на якихсь точкових місцях?
Розумієте, питання в тому, що виганяєте з одної точки – люди йдуть на другу точку, виганяєте з цієї точки…
З якої точки ви вигнали – і вони не повернулися? І ви контролюєте, щоб вони туди не поверталися?
Ну, напевно, вулиця Городоцька – Кропивницького. Десь впродовж місяця часу ми відпрацьовували цю ділянку вулиці, тротуари.
Тобто там перед костелом Ельжбети, чи де?
Так. Там завжди заїжджав такий чорний Mercedes Vito. В нас був мешканець на прийомі, в якого оцей, скажемо так, базар починався з 06:30 ранку і закінчувався вечором. Тобто він всіляко боровся з ними – вже і воду на них лив, і що він тільки не робив. Тим не менше, особи і далі продовжували займатися привозом товару, після себе залишали, звичайно, забруднені хідники. Щоби ви зрозуміли: за один день ми цього власника товару оштрафували три рази з вилученням товару повністю. Тобто ми в нього за один день забрали близько 300 кілограмів товару. На наступний день він був знов.
І?
Особу не зупиняє, тому що він кілька років підряд працював в цьому місці. Тобто оця виручка від несанкціонованого продажу – він готовий втратити товар один, два, три, десять разів.
Ну якщо ви кожен день будете забирати товар і штрафувати по 1700…
Ми кожен день так працювали впродовж тижня. Тиждень часу ми приїжджали, кожен день штрафували, штрафували, штрафували. Зараз ми кожен раз дзвонимо цьому мешканцю, питаємося – чи є, чи нема, просто щоби не їхати даремно. Коли він каже, що є – ми відправляємо туди групу, група приїжджає, забирає товар весь. Тому що зазвичай особа відмовляється називати свої дані – таким чином просто вилучаємо товар «по безхозу». За товаром ніхто не приходить – товар списується, оскільки псується.
А який це товар?
Це виноград, це груша, яблука, апельсини. Продукти харчування.
І що, воно просто гниє у вас?
Воно просто гниє.
Ви б віддавали у дитячі будинки чи ще щось.
Я би з радістю. На жаль, немає такого механізму віддачі, тому що товар, по-перше, невідомого походження. І не дай Боже, якщо ми віддамо навіть в якийсь притулок або дитячий будинок – то може бути просто масове отруєння дітей.
Добре. В одному місці ви там щось-якось справилися. Але це Левицького, Галицький ринок – це все продовжується, триває. Ну вулиці Галицькій, яка веде до площі Ринок, на лавочках продають все, що завгодно. Це треба, щоби мешканці дзвонили отак, як той наполегливий пан на Привокзальній?
Розумієте, питання навіть не в мешканцях. Я би сказав, що коли ми приїжджаємо і забираємо товар або починаємо розганяти вуличну торгівлю – то навпаки мешканці обурюються. Мешканці Львова обурюються проти «Муніципальної варти» – інспекторів, охоронців: «Чому ви чіпляєтеся до людей, нехай собі продають – це зручно, це вигідно».
Ну послухайте, є закон.
Так, звичайно.
До чого тут… Одні обурюються – інші, можливо, аплодують. Просто у вас же є якась послідовність дій?
Звичайно.
Чи якщо людина обурюється, ви не будете це рухати?
Ми виконуємо ті функції, які покладені на «Муніципальну варту». І головне – що ми ці функції виконуємо в рамках закону. Кожен день є патруль і на Соборній, і на Галицькій, на Привокзальній, на тій самій Городоцькій, на «Добробуті». Просто питання в тому, що коли патруль заходить з одної сторони в іншу, то спочатку вже розвивається спокійно торгівля навпроти. Тобто навпроти – люди йдуть туди або заходять за кут будинків.
Тоді виходить, що вони просто вас не бояться, ігнорують?
Вони просто ходять, і ми нічого, на жаль, з тим зробити не можемо в силу того, що наша кількість є надто малою.
Наскільки я розумію, місто витрачає серйозні гроші на ваше утримання, правда? Здається, 47 мільйонів на зарплати витрачають на рік.
В середньому на зарплату в місяць іде близько 4 мільйонів гривень. Тобто це є на весь штатний розпис, який є. Тобто це з нарахуванням податків, з матеріальною допомогою або з «лікарняними».
І яка користь для міста, окрім охорони оцих 27 об’єктів, які ви здійснюєте? Бо у вас є дуже багато обов’язків, так?
Так.
Але по факту, ви робите – ну, охороняєте. Все.
Розумієте, в «Муніципальній варті» немає тільки двох відділів – скажемо, там відділ проведення рейдів, який займається боротьбою зі стихійною торгівлею, і відділ охорони. Також є відділ контролю в’їзду в пішохідну зону. Тобто це для того, щоби ці боларди, які стоять, – вони теж знаходяться на балансі «Муніципальної варти», опускаються-піднімаються. Тобто це є окремий відділ. Є відділ евакуації…
А чому б це не передати приватним компаніям в управління?
Ну, я не приймаю такі рішення, на жаль… Є відділ евакуації транспортних засобів. Тобто ми співпрацюємо з Патрульною поліцією в частині евакуації автомобілів, які порушують правила дорожнього руху. Це теж є окремий відділ евакуації.
Але ви самостійно не евакуюєте, ви все одно …
Ми самостійно не евакуюємо – ми лише надаємо послуги по евакуатору. По маніпуляціях.
Тобто цей працівник – це водій евакуатора?
Водій евакуатора і стропальник – тобто той, хто допомагає евакуювати транспортний засіб.
Ну і от кажу – вам не здається, що це забагато людей? Питання в тому, що місто платить майже 50 мільйонів. Це, я так розумію, без технічних засобів, без всього іншого – близько 50 мільйонів гривень в рік. Натомість отримує що? Охорону ЦНАПів і Ратуші?
Ну, не тільки охорону ЦНАПу і Ратушу.
І, в принципі, в Ратушу вриваються часто різні люди.
Ми охороняємо також меморіал Небесної сотні, ми охороняємо Збиранку.
Сміттєзвалище охороняєте?
Сміттєзвалище в тому числі. Тобто дуже багато об’єктів, пам’яток архітектури, які потребують охорони. Тому що, на відміну від приватної охоронної фірми, на охорону «Муніципальної варти» є певний вплив тих самих депутатів міської ради, міського голови зокрема. Тобто «Муніципальна варта» – це є певний важіль впливу: сказали виставити охорону – ми виставили. Тобто є певний контроль, ми за цим плюс-мінус дивимося. З приватними фірмами в нас був досвід, коли відбувалися неодноразові розкрадання майна на тих об’єктах, які охороняють приватні структури.
Тобто самі охоронці крали?
Можливо, крали охоронці. Мені стверджувати важко, хто саме крав.
Але дивіться, оскільки на вас витрачаються такі гроші – депутати навішують достатньо багато повноважень. Депутати прийняли, що в центрі міста не можна виконувати музику з звукопідсиленням та з колонками.
Не в центрі міста – на площі Ринок.
І в середмісті, в пішохідній зоні. Це не лише площа Ринок.
Так.
Але будь-хто, хто там буває, розуміє, що там люди регулярно грають з колонками, і муніципали проходять повз. Я сам це спостерігав.
Дивіться, є певні зони для музики з підсилювачем. Наприклад, якщо ми беремо площу Ринок – там з підсилювачем грати не можна. Якщо ми візьмемо вулицю Галицьку – там дозволяється з підсилювачем грати до 60 хвилин. Тобто це є рішення міської ради, за це голосували члени виконавчого комітету.
І ви відстежуєте, що 60 хвилин, не більше?
Ми відстежуємо.
Далі наступний прийшов, передав гітару іншому – і все.
Ні, підходиться до особи і її попереджається про те, що вас час завершено. Всі прекрасно це розуміють: окей, дві хвилини – я завершую. Дуже багато є скарг по шуму в другій-третій ночі. Тобто виїжджає група, тому що є розпиття алкогольних напоїв.
А куди ви, до речі, п’яних діваєте? Зараз витверезників нема – що ви з ними робите?
Передаємо Національній поліції, патрульній.
І?
І патрульна везе таких осіб у відділ поліції, встановлює таких осіб і притягує до відповідальності.
Ну, я знаю, що вони не дуже охоче це роблять, бо в них теж немає куди їх складати.
Я розумію це, але в нас тим більше немає, і ми на це повноважень не маємо.
Щоби підсумувати: вважаєте виправданою свою діяльність (з того, що ми поговорили), витрати і діяльність?
Я думаю, так. Навіть більше. Тому що є дуже велика частина роботи, яку виконує «Муніципальна варта», але, на жаль, оточуючі її не бачать. Тому що, наприклад, всі камери в місті належать «Муніципальній варті». Тобто ми співпрацюємо дуже тісно з Патрульною поліцією, в нас є відділ Центр безпеки міста.
Так, у нас був пан Юрій Діль, розказував про Центр безпеки міста – але це технічна сторона, яка дуже добра, і там можуть оператори сидіти. На жаль, наш час вичерпався. Нагадаю, що сьогодні у студії ZAXID.NET LIVE був директор ЛКП «Муніципальна варта» Богдан Мільяр. Мене звати Олег Онисько, побачимось.