Нацрада оприлюднила результати перевірки телеканалів
Позапланова перевірка була здійснена через покази російських фільмів та серіалів
До теми
-
«А кіт ковбаску уминає».
Українські телеканали іґнорують закон про заборону російського контенту ZAXID.NET -
За двома зайцями.
Творці української комедії «8 найкращих побачень» приховують російський слід ZAXID.NET -
Кіно національної небезпеки.
Які російські фільми та серіали українці більше не побачать ZAXID.NET
Національна рада з питань телебачення та радіомовлення провела позапланові перевірки телеканалів «1+1», «Україна», «ICTV» та «Інтер». Усі перевірки були здійснені через покази російських фільмів та серіалів, або ж радянських фільмів, які прославляють комуністичний режим.
За результатами позапланової перевірки ТРК «Студія «1+1» щодо трансляції фільмів «Новорічний рейс» і «Ладога» Нацрада звернеться до Державного агентства України з питань кіно.
Під час перевірки «Студія 1+1» надала державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів на ці фільми, видані Держкіно.
У поясненнях юрисконсульт каналу Ірина Стройко зауважила, що за жанром серіал «Новорічний рейс» є романтичною мелодрамою і в ньому лише в одному епізоді на мить з’являється поліцейський держави-агресора, який не належить до позитивних героїв. А серіал «Ладога» вийшов в ефір відредагованим, всі сцени, в яких можна було розпізнати представників НКВС, були вилучені. Тобто, порушення норм законів про декомунізацію, за її словами, не було.
Крім того, вона наголосила, що відсоток продукції Російської Федерації у ефірі «1+1» є незначним і демонструє впевнену тенденцію до зниження. Натомість виробництво власної кінопродукції зростає.
Перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк засумнівалась щодо художньої цінності твору, якщо його «кромсали і різали». І хоч мовник надав висновки кіномитців, зокрема голови Спілки кінематографістів Сергія Тримбача, у яких зазначається, що у версії фільму «Ладога», що вийшов в ефірі «Студії «1+1», не простежується пропаганди, питання доцільності трансляції таких фільмів залишається без відповіді.
Юрій Артеменко, голова Національної ради, завершуючи дискусію зазначив: «Якщо телеканал позиціонує себе як найпатріотичніший, то й вимоги до нього у тисячу разів більші». Ухвалене рішення Нацрада надішле до Держкіно для вжиття заходів відповідного реагування.
Так само Держкіно має розібратись і з результатами перевірки ТРК «Україна».
Питання, яке стало підставою позапланової перевірки, - трансляція в ефірі телеканалу серіалів «Жінка-зима», «Квіти від Лізи», «Школа проживання» без прокатних посвідчень. Виключні майнові права на використання зазначених аудіовізуальних творів на території України належать « 1+1», на яку і були оформлені державні посвідчення на право демонстрування фільмів.
Телеканал «Україна» придбав у правовласника права на показ цих серіалів і звернувся до Держкіно з проханням видати йому прокатні посвідчення. Однак чинна редакція постанови Кабінету Міністрів України, яка регулює видачу прокатних посвідчень, не передбачає такого випадку.
Таким чином, за словами директора юридичного департаменту «Медіа Групи Україна» Євгена Буцана, виникла колізія, коли мовник має придбані права, але не може користуватися ними, а Держкіно не має можливості видати прокатні посвідчення.
Зі свого боку головний юрисконсульт «Студія 1+1» Ірина Стройко повідомила, що зараз ведуться перемовини з правовласником щодо врегулювання ситуації.
Перевірка телеканалу «ICTV» була призначена у зв’язку зі зверненням телеглядачів про неправомірність трансляції компанією телесеріалу «Сын отца народов» («Син батька народів») і фільму «Диверсант - 2. Кінець війни».
Під час перевірки було з’ясовано, що обидва твори мають прокатні посвідчення, видані Державним агентством України з питань кіно.
Директор-президент телеканалу «ICTV» Олександр Богуцький вважає, що за змістом фільми не виправдовують комуністичного режиму, не створюють позитивних образів працівників органів радянської безпеки та не містять елементів пропаганди.
Мовник представив висновки двох кінознавців, зокрема екс-голови Держкіно Ганни Чміль, які стверджують, що ці кінематографічні твори не суперечать чинному законодавству.
Члени Національної ради під час обговорення висловилися про те, що в таких питаннях потрібно звертатися до висновків експертів, проте деякі з них викликають суперечливі думки. Члени Нацради вважає, що ці експертні висновки варто оприлюднювати для ознайомлення з ними й критичної оцінки широкою громадськістю - для розуміння, хто й у який спосіб формує медіа-простір.
Звичайно, найрезонанснішою стала перевірка телеканалу «Інтер» через виявлені моніторингом ознаки недотримання норм статті 15-1 Закону України «Про кінематографію» під час трансляції низки фільмів.
Зокрема, було перевірено вихідні дані про рік створення трьох фільмів і їх виробників. Компанія надала державні прокатні посвідчення та інші необхідні документи стосовно фільмів: «Верни мою любовь», 2014 рік створення, спільне виробництво Україна – Росія, «Ветреная женщина», 2014 рік створення, виробництво Україна, «Я буду ждать тебя всегда», 2013 рік створення, спільне виробництво Україна – Росія.
Стосовно демонстрування художнього фільму «Киевлянка» перевіркою встановлено, що він має державне прокатне посвідчення, є загальнодержавною власністю України.
Оскільки у цьому радянському фільмі про події в Україні 20 - 40-х років ХХ століття виправдовується злочинний характер комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері кінематографії, має зробити належні висновки. Тому Національна рада надішле рішення про перевірку телеканалу «Інтер» до Держкіно для належного реагування.
Голова Національної ради Юрій Артеменко під час розгляду цього питання нагадав усім мовникам, що регуляторний орган не уповноважений реалізовувати слідчі дії стосовно року виробництва кінопродукції та виробника, тому в разі виникнення питань (якщо будуть наявні розбіжності в документах і відкритих джерелах) звертатиметься до Служби безпеки України. Він закликав телекомпанії самим дбати про достовірність вихідних даних фільмів і серіалів, аби потім не потрапити в халепу.
Також Національна рада розглянула і другий пункт перевірки телеканалу «Інтер» стосовно зафіксованої в ефірі нецензурної лексики колишнього креативного продюсера Марії Столярової.
Голова правління ПрАТ «Телеканал «Інтер» Єгор Бенкендорф підтвердив надані під час перевірки пояснення про технічний характер інциденту. Він повідомив, що проведено необхідні технічні роботи та роз’яснення серед працівників, які працюють в ефірних апаратних.
Крім цього, керівник «Інтера» повідомив, що проводиться внутрішня перевірка працівників-іноземців, які працюють в компанії, а для уникнення непорозумінь щодо дотримання законодавства про декомунізацію створено комісію для перегляду кінопродукції радянської доби.
Тепер розбиратись з усіма цими фактами та порушеннями має Держкіно, яке і видає прокатні посвідчення фільмам та серіалам. Саме цей орган має право штрафувати телеканали за порушення умов демонстрації фільмів та серіалів.