«А кіт ковбаску уминає»
Українські телеканали іґнорують закон про заборону російського контенту
0До теми
-
Кіно національної небезпеки.
Які російські фільми та серіали українці більше не побачать ZAXID.NET -
До побачення, «Мєнти».
Що саме може заборонити законопроект про захист інформаційного простору України ZAXID.NET -
Кому дошкуляє заборона російських серіалів.
Українські телеканали не здатні до саморегуляції, тому їм необхідні законодавчі обмеження ZAXID.NET
У четвер, 4 червня, набирає чинності закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформаційного телерадіопростору України».
До цього часу значну частку в ефірі українських телеканалів складала російська продукція (більше 40%). Це в 2,5 рази перевищувало продукцію усіх інших країн. Левову частку складали серіали, велика частина яких в свою чергу розповідала про російські силові структури.
Закон, що набув чинності, передбачає зокрема, заборону на розповсюдження (показ) в Україні будь-яких фільмів та серіалів, в яких міститься популяризація, агітація, пропаганда тощо будь-яких дій правоохоронних органів, збройних сил, інших збройних, військових чи силових формувань держави-окупанта. Також не показуватимуть російські фільми та серіали, зняті після 1 січня 2014 року.
Згідно із законом, телеканали мали два місяці для того, аби поміняти сітку мовлення, переглянути та поміняти контент. Цей час минув і напередодні того, як закон набуде чинності ZAXID.NET переглянув телепрограму на найближчі два тижні.
Мелодрами замість бойовиків
Якщо спробувати узагальнити те, що відбулося за два місяці, то здебільшого бойовики замінили на мелодрами, а російське кіно – на радянське. Масової заміни російського або радянського контенту на європейський чи американський наразі не відбулось. Хоча і на пряме порушення закону мало хто відважився.
Канал «Україна» за чотири дні покаже декілька російських серіалів та фільмів. Серіал «Адвокат», який вперше з’явився на телебаченні у 2004 році, розповідає про непідкупного адвоката по кримінальних справах. Героїня мелодрами «Дружина Штiрлiца» вигадує iсторiю для сина про його тата, героя-розвiдника, який виконує секретне завдання в Пiвденнiй Америцi.
«Адвокат»
Також канал транслює мелодраматичні серіали «Причал любовi i надiї» (2013) та «Печалi-радощi Надiї» (2011). На вікенд канал покаже детектив «Коли не вистачає любовi» (2008) та мелодраму «Ця жiнка до мене» (2011).
Канал «1+1», який першим закликав відмовитися від серіалів, що прославляють російських силовиків, показує російські серіали «Хорошi руки» та «Сліпа», зняті у 2014 році, а також ще декілька мелодраматичних серіалів різних років. Не обходиться канал і без радянських комедій.
Канал «Інтер» залишив у своїй ефірній сітці документальний серіал «Слiдство вели...», де йдеться про кримінальні злочини доби СРСР, а також декілька мелодраматичних серіалів, таких як «Завжди говори «завжди» та «Пiдмiна в одну мить». Не бракує на каналі і радянських та російських фільмів.
«Новий канал» показує комедійні серіали «Татусевi дочки», «Воронiни» тощо. Саме їх він показував і до прийняття закону. СТБ продовжує «спеціалізуватися» на старому радянському кіно. Канал «2+2» так само покаже радянське кіно, але вже часів перебудови («Фанат» та «Америкен-бой»).
«Воронiни»
ICTV «потішить» глядачів серіалом «Лягавий» (2012-2014) про колишнього розвідника, а тепер міліціонера. Щоправда, радянського. Покаже канал і серіал «Пристрастi за Чапаєм» (2012), назва якого говорить сама за себе.
Не бракує російських серіалів і на каналі ТЕТ: «Два батька i два сини» (2013), «Сiмейний бiзнес» (2014), «Кухня» (2012) тощо.
НТН покаже «Далекобiйників. Десять рокiв по тому» тощо. Його ефір також містить назви радянських та російських фільмів.
«Далекобiйників. Десять рокiв по тому»
Тобто більшість каналів діють у рамках закону: не вихваляють російських силовиків та, здебільшого, не показують російські фільми та серіали останнього року. Проте кількість російських назв на українських телеканалах суттєво не змінилась.
Злочин і кара
Завтра, 4 червня, голова Держкіно Пилип Іллєнко має провести брифінг, під час якого розповість, яку процедуру розробило відомство спільно із Нацрадою для покарання порушників закону.
Раніше йшлося про те, що з 4 червня Нацрада почне складати акти правопорушень і скеровувати їх до Держкіно, яке й буде вживати заходи - накладати штрафи. Згідно з нормами закону, штрафи накладатимуться в розмірі 10 мінімальних заробітних плат за кожен випадок, вчинений вперше, та у розмірі п'ятдесяти мінімальних заробітних плат за кожен наступний випадок ( від ₴12 до 60 тис.).
За систематичні порушення Нацрада може притягнути телеканал до суду та позбавити його ліцензії. Крім того, що Нацрада моніторитиме ефір самотужки, вона прийматиме і скарги громадян, надіслані електронною поштою чи написані у соцмережах.
Проте, як бачимо, канали знайшли чимало способів з одного боку знаходитися у рамках закону, з другого - продовжувати насичувати ефір російським контентом, і надалі створюючи ілюзію спільного культурного та ментального простору.
Залишається ще і спільне виробництво, яке принесло рясні плоди, наприклад, фільму «Незламна». У таких випадках Нацрада обіцяє розглядати кожен проект окремо, щоб спільне виробництво не стало просто засобом обійти закон.
Докладніше про механізми дотримання закону ми дізнаємося завтра від голови Держкіно.