Наїзд СБУ на львівську IT-компанію. Справді?
Обшуки в «АйТі-Сфері»: обставини і реакція
0СБУ підозрює львівську компанію «АйТі-Сфера» у розробці та продажу спеціального обладнання для запису телефонних розмов, а також у співпраці з росіянами і фірмами на окупованій частині Донбасу. У зв’язку з цим правоохоронці провели обшуки в офісі фірми та вилучили сервери для проведення експертизи. Директор компанії Віталій Ковалишин відкидає всі звинувачення.
Обшуки і вилучення серверів в «АйТі-Сфері» стали першим випадком в історії львівської IT-спільноти. Тим більш дивно, що реакція на такі дії СБУ виявилась дуже стриманою.
Що сталося?
У ході обшуків, проведених співробітниками львівського СБУ ще 11 березня в офісі «АйТі-Сфери», були вилучені два сервери. Один з цих серверів обслуговує усі інформаційні ресурси УГКЦ і його вилучення призвело до перебоїв у роботі церковних сайтів. Того ж дня СБУ повернула сервер УГКЦ, порадивши розробникам скопіювати і перенести церковну інформацію на інші сервери. Ще один сервер з розробками програмного забезпечення (ПЗ) Webitel зараз вивчають фахівці СБУ.
Судячи з офіційного прес-релізу, СБУ підозрює «АйТі-Сферу» у незаконному наданні послуг ІР-телефонії компаніям, що розташовані на окупованій частині Донбасу. Формально кримінальне провадження відкрите за ст. 359 КК (незаконні придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів отримання інформації), що може загрожувати ІТ-бізнесменам позбавленням волі на строк до чотирьох років.
Наразі жодних офіційних обвинувачень керівництву компанії не висунуто, директора «АйТі-Сфери Віталія Ковалишина запрошували до СБУ в якості свідка.
Що таке «АйТі-Сфера»?
Компанія «АйТі-Сфера» заснована у 2007 році львів’янами Віталієм Ковалишиним та Олександром Чучком. Попри солідний як для IT-компанії вік, «АйТі-Сфера» не надто відома у професійному середовищі. Компанія не входить до львівського ІТ Кластеру, разом із засновниками має лише сім співробітників.
Компанія працює у двох напрямках – розробляє власне програмне забезпечення під брендом Webitel та продає ПЗ для телефонії, розроблене київською IT-фірмою Terrasoft.
Окрім розробки власного програмного забезпечення «АйТі-Сфера» продає CRM-системи Terrasoft, які обслуговують у тому числі й російські компанії в Україні. До прикладу «Альфа-Банк», «ВТБ», VimpelCom («Київстар»). Через це, припускає директор компанії Віталій Ковалишин, «АйТі-Сферу» пов’язують із причетністю до російського бізнесу.
Що кажуть самі ІТ-бізнесмени?
«Ми розробляємо програми для контакт-центрів і одна з функцій у цих програмах – можливість записувати розмови. Це функція, яка включена у програми всіх світових контакт-центрів, але чомусь саме наша програма їм не сподобалась. З таким же успіхом можна і Skype заборонити, бо там є можливість записати розмову, вилучити АТС якоїсь великої світової компанії», – розповів ZAXID.NET директор компанії Віталій Ковалишин.
«АйТі-Сферу» також підозрюють у незаконній співпраці з компаніями, що розташовані на тимчасово окупованих росіянами територіях Донбасу.
«Ми пояснювали, що серед наших контрагентів були російські і донецькі компанії, ми з ними працювали ще з 2012-2013 року. Але вони (співробітники СБУ – ред.) сказали, що це не важливо і що вони розберуться», – каже Віталій Ковалишин.
За його словами, робота компанії фактично паралізована.
«Ми не можемо зараз виконувати навіть контрактні зобов’язання перед компаніями, які мають наше програмне забезпечення. Ми не можемо навіть видати комусь ліцензію на наше ПО, бо на вилученому сервері був ключ ліцензування», – підкреслив директор ІТ-фірми.
Яка реакція IT-спільноти?
Реакція на обшуки в «АйТі-Сферу» у професійному середовищі на диво стримана.
«Це не публічна компанія і ми не хочемо зараз робити передчасних висновків. Працює група юристів, які вивчають ситуацію, спілкуються з керівництвом «АйТі-Сфери». Як тільки ми зрозуміємо суть ситуації, то зробимо публічну заяву», – пояснив ZAXID.NET директор львівського ІТ-кластеру Степан Веселовський.
Радник мера Львова Яніка Меріло, відома активною підтримкою розвитку IT-галузі, також стримана в оцінках.
«Як ви знаєте, я одна з перших, що готова боротися за дотримання закону і «здорового глузду», і ми навіть подали з групою депутатів законопроект №3719 про захист від "наїздів" на ІТ-підприємства. Але в цьому випадку чекаємо правової оцінки. Ми також за дотримання закону і об’єктивне розслідування, а не просто популізм», – так Яніка Меріло прокоментувала повідомлення про обшуки в «АйТі-Сфері».