До теми
Ця музика не для розваг. Її не можна слухати, паралельно роблячи якісь справи. Вона займає усі закутки душі та змушує мислити, пірнати у глибини власного «я». Бо як інакше відчути себе Людиною?
Фанати Малера
Саме така музика звучатиме 18 травня у Львівському органному залі: «Пісні загиблих дітей» Густава Малера та його незакінчений Фортепіанний квартет, другу частину до якого написав Альфред Шнітке.
Коли альтист Сергій Гаврилюк, учасник Ukrainian Festival Orchestra, почув про ідею малерівського концерту, то одразу ж нею загорівся. Адже у програмі – твори двох його улюблених композиторів. Захопити ідеєю вдалося й інших музикантів: мецо-сопрано Лілію Нікітчук, скрипальку Лесю Дерменжі, віолончелістку Анастасію Мякушко та піаніста Дмитра Микитина.
«Це практично всі мої друзі, з якими ми музикували та вчилися разом», – каже Сергій. Про кожного він має, що розповісти. Наприклад, з віолончелісткою Анастасією Мякушко Сергій їздив на фестиваль Ваґнера в Байройті, з Лесею Дерменжі виконував стародавню музику в Оркестрі барокової капели ЛНМА.
«З Дмитром Микитиним виступаємо дуетом. Він популяризує українську музику, готує запис із творами Бориса Кудрика. Лілія Нікітчук – неперевершене мецо-сопрано. У 2016 році брала участь у Rossini Opera Academy в Італії», – зазначає музикант.
Музика для очищення душі
Концерт під назвою «Ніч Ґустава Малера» розпочнеться о 21:00. За словами куратора проекту альтиста Сергія Гаврилюка, такий містичний час доби обраний невипадково. Перший твір програми має темну славу.
Сергій Гаврилюк
«Пісні померлих дітей» були написані Малером на вірші Фрідріха Рюкерта, двоє дітей якого померли від скарлатини. Малер писав цю музику кілька років, з перервами. Через чотири роки після закінчення твору донька Малера пішла з життя через цю саму хворобу. «Я уявив, що померла моя дитина. Коли я втратив власну доньку, я вже не міг писати такі пісні", – говорив композитор.
Дружина Малера була впевнена, що написавши цю музику, він накликав біду на власне дитя. Втім солістка Лілія Нікітчук вважає, що цей твір про інше: «Всі ми підсвідомо чи свідомо прагнемо катарсису. Я вважаю, що саме така глибока та наповнена музика може нам дати ці відчуття очищення та інтровертного занурення в себе, у справжнє…Так, це не розважальна музика, але не всі прагнуть лише цієї функції. «Мені особисто ближче така музика і її покликання – очищення людських душ», – каже вокалістка.
За її словами, «Пісні…» – нелегкий твір для виконання, адже цю музику потрібно відчувати. Має бути гарний зв’язок між вокалістом та піаністом, адже твір написаний для оркестру, і піаніст мусить передати всі оркестрові барви. Твір виконуватиметься німецькою мовою, що також додає складнощів під час співу.
Лілія Нікітчук
«Будемо намагатися якомога яскравіше та зрозуміліше для слухача передати цю музику», – каже Сергій Гаврилюк.
Співавтори з різних епох
Другим номером програми стане Фортепіанний квартет, який Малер так і не завершив. Через понад 100 років Альфред Шнітке написав нарис другої частини цього твору. На концерті його так і виконуватимуть: перша – малерівська частина, друга – шнітківська.
«Ця композиція має драматичний характер. У ній Малер, який творив на зламі XIX та XX століть, випереджає свій час. Кілька його прийомів використовує у другій частині Шнітке, – каже альтист. – Якщо Малер від романтизму дивиться вперед, то Шнітке – назад, та застосовує вже новітні засоби зображення».
«Інструментальних творів Малера мало, вони рідко виконуються, саме тому нам хотілося б представити цей дивовижний квартет в Органному», – пояснює куратор проекту і запрошує всіх на «Ніч Ґустава Малера».