У Львові стартував фестиваль єврейської музики «LvivKlezFest»
Місяць концертів просто неба, виставок раритетів та екскурсій містом, яке зникло перед війною. У Львові стартував ювілейний фестиваль єврейської музики «LvivKlezFest». Святкують десятиріччя фестивалю та 70-річчя держави Ізраїль.
Єврейська клезмерська музика зародилася на наших теренах, у Східній Європі. Вона лунала, зазвичай, на весіллях, бо єврейські музики були визнаними віртуозами.
Такі клезмери – гурт «Варнічкес» відкрив у Львові фестиваль «LvivKlezFest» у вівторок, 15 травня.
«Фестивалем ми хочемо повернути на вулиці Львова єврейську культуру, яка була до війни складовою частиною трьох культур, які тут у Львові панували», – розповіла директорка Всеукраїнського єврейського благодійного фонду «Хесед-Ар'є» Адель Діанова.
Окрім концерту в Історичному музеї презентували і виставку «Євреї – народ книги». Із фондів трьох львівських музеїв та Наукової бібліотеки ім. В. Стефаника зібрали унікальні артефакти, а ще стародруки та інкунабули (перші книжки, друковані набірними літерами в найранішу добу друкарства в Європі; першодруки – ред.), які свого часу мали великий вплив на Дідро, Вольтера.
«Ми показуємо раритети ще починаючи з початку XVI ст., десь із 1519 року. Це книги, які видавалися майже в усіх країнах, де були єврейські громади і де були єврейські друкарні. Це, наприклад, такі міста, як Амстердам, Берлін, Франкфурт-на-Майні, Краків, Стамбул», – уточнює Тетяна Лозова, старша наукова співробітниця Львівського історичного музею.
У межах «LvivKlezFest» упродовж місяця відбуватимуться театральні вистави, концерти, виставки, квести, екскурсії довоєнним єврейським кварталом. На місці Трьох синагог 9 червня молитимуться піснями за загиблих під час Голокосту і такий концерт присвятять 75-річчю знищення Янівського концтабору.
Уперше на «LvivKlezFest» приїде Європейський єврейський фестиваль хорів. Він – мандрівний.
«Цей фестиваль збирається щороку в новому місті. Це вже був і Лондон, і Рим, тепер він завітав до нас. Вони мріяли потрапити в Україну і це дійсно якісна музика і що цікаво: із Віденським хором приїде справжній симфонічний клезмерський оркестр», – повідомила координаторка музичної програми фестивалю Олександра Сомиш.
Закінчиться фестиваль 10 червня гала-концертом на пл. Ринок із клезмерською музикою від ранку до вечора нон-стоп.