Нідерланди відмовили РФ у праві судити звинувачених у збитті MH17 росіян
Судовий процес над підозрюваними у збитті літака «Малайзійських авіаліній» рейсу MH17 має розпочатися 9 березня
Нідерланди відхилили пропозицію Москви самостійно притягнути до кримінальності відповідальності трьох громадян Росії , підозрюваних у причетності до збиття малазійського боїнга MH17 у 2014 році над територією України.
Міністр юстиції Нідерландів Ферд Граппергауз 12 лютого повідомив, що Москва надіслала відповідного листа у жовтні 2019 року, на що міністерство юстиції відповіло відмовою, пише RFE/RL. У відповідному листі до парламенту він зазначив, що судовий процес над цими людьми «є важливим кроком у пошуку правди та справедливості для всіх 298 жертв рейсу MH17 та їхніх родичів».
«Уряд має повну впевненість у незалежності та якості голландського правосуддя», – зазначив Граппергауз.
Нідерланди ведуть міжнародне розслідування авіакатастрофи MH17 17 липня 2014 року. Близько двох третин із 298 загиблих були громадянами Нідерландів.
Міжнародна слідча група в 2016 році оголосила, що ракетний комплекс «Бук», якою збили літак, прибув з Росії, а потім в травні 2018 року прийшла до висновку, що 53 зенітна ракетна бригада Росії перевезла цей «Бук» у 2014 році в Україну і з України. У той же час Росія заперечує свою причетність до катастрофи.
Наразі слідство вважає, що підозрювані – троє громадян Росії і один українець – проживаються в Росії. Йдеться про Ігоря Гіркіна, Олега Пулатова, Сергія Дубінського та Леоніда Харченка, яким прокуратура Нідердландів оголосила обвинувачення на початку лютого. Перше слухання у справі MH17 призначено на 9 березня в будівлі суду суворого режиму в Амстердамі. Якщо справа перейде до судового розгляду, то підозрюваних можна буде судити заочно за голландським законодавством.
Додамо, що у червні 2019-го українські спецслужби вивезли з непідконтрольної Україні частини Донеччини зенітника «ДНР» Володимира Цемаха, який на одному з відео каже, що «ховав Бук». Однак у вересні влада України передала його Росії у межах обміну полонених.
Також у вересні слідство змінило статус Цемаха зі свідка на підозрюваного. Нідерланди офіційно надсилали Росії запити щодо екстрадиції Цемаха, але Москва відмовила їм у цьому, й Цемах повернувся на непідконтрольну частину Донеччини. У грудні СБУ оголосила Цемаха в розшук.